REKLAMA
LPG
21.06.2010

Legalizacja układów pomiarowych cystern do LPG

Rozładunek i pomiar ilości gazu płynnego jest różni się od innych paliw silnikowych ponieważ odbywa się pod ciśnieniem, gwarantującym utrzymanie LPG w stanie ciekłym.
REKLAMA
Legalizacja układu dystrybucyjno-pomiarowego cysterny z wykorzystaniem kolby pomiarowejMMPetroLegalizacja układu dystrybucyjno-pomiarowego cysterny z wykorzystaniem kolby pomiarowej

Rozładunek i pomiar ilości gazu płynnego jest różni się od innych paliw silnikowych ponieważ odbywa się pod ciśnieniem, gwarantującym utrzymanie LPG w stanie ciekłym.

Instalacja pomiarowa po zamontowaniu na pojeździe jest legalizowana przez Okręgowy Urząd Miar. Wystawiany wtedy dokument to tzw. legalizacja pierwotna, ważna przez 2 lata. Po tym okresie, zgodnie z obowiązującymi przepisami metrologicznymi układ pomiarowy cysterny podlega legalizacji co rok. Jej celem jest sprawdzenie dokładności działania.

Legalizacja polega na porównaniu wskazań specjalnej kolby pomiarowej ze wskazaniami liczydła instalacji cysterny. Pomiary wykonuje się z wykorzystaniem kolby o pojemności 500 l. Podłączony do niej układ dystrybucyjno-pomiarowy cysterny przepompowuje 500 litrowe porcje płynnego gazu.

Legalizacja układu dystrybucyjno-pomiarowego cysterny z wykorzystaniem urządzenia Mastermeter II (polskiej produkcji). Urządzenie jest znacznie mniejsze i bardziej mobilne od kolby pomiarowejPetronovaLegalizacja układu dystrybucyjno-pomiarowego cysterny z wykorzystaniem urządzenia Mastermeter II (polskiej produkcji). Urządzenie jest znacznie mniejsze i bardziej mobilne od kolby pomiarowej


Po każdej próbie odczytuje się objętość paliwa i porównanie ze wskazaniem układu pomiarowego cysterny. Badanie polega na wykonaniu 10 takich pomiarów, co pozwala uśrednić jego wynik. Po uwzględnieniu temperatury otoczenia wyznacza się błąd układu pomiarowego cysterny i porównuje go z wartością dopuszczalną. W przypadku nie spełnienia wymagań układ pomiarowy podlega kalibracji, co wymaga usunięcia plomb. Po kalibracji układ podlega kolejnemu badaniu z wykorzystaniem kolby pomiarowej. Stwierdzenie poprawności działania układu skutkuje ponownym jego zaplombowaniem, zgodnie z wymaganiami GUM (Główny Urząd Miar).
Każda legalizacja odbywa się w obecności inspektora Okręgowego Urzędu Miar, który na podstawie pozytywnych wyników wydaje świadectwo legalizacji.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: GUM, MMPetro, Petronovagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.