REKLAMA
LPG
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 2
TUNAP MP 163 jest dodatkiem do benzyny. Opakowanie 375 ml wystarcza na 80 litrowy zbiornik paliwa / TUNAP poprzednie następne
24.10.2011

TUNAP - dla branży autogazu

TUNAP - dla branży autogazu  

Marka TUNAP jest producentem szerokiej gamy preparatów chemicznych stosowanych w wielu dziedzinach życia, począwszy od produktów dedykowanych dla przemysłu skończywszy na kosmetykach, które są wytwarzane dla innych producentów. Szerokie spektrum produktów obejmuje również środki dla branży samochodowej, w tym także do pojazdów zasilanych autogazem.

REKLAMA
TUNAP MP 136 jest środkiem do czyszczenia wtryskiwaczy gazowych, szczególnie przydatnym jeśli są one nierozbieralne (Keihin, MED)TUNAPTUNAP MP 136 jest środkiem do czyszczenia wtryskiwaczy gazowych, szczególnie przydatnym jeśli są one nierozbieralne (Keihin, MED)

TUNAP MP 136 jest preparatem warsztatowym służącym do czyszczenia wtryskiwaczy gazowych. Czyszczenie odbywa się w czasie pracy silnika na gazie. Do układu niskiego ciśnienia instalacji LPG (w miejscu zdemontowanego filtra fazy gazowej), z wykorzystaniem specjalnej złączki, podawany jest środek czyszczący. Jest on dozowany ze zbiornika, do którego doprowadza się sprężone powietrze, aby wytworzyć niewielkie nadciśnienie (0,2 bara w stosunku do ciśnienia gazu). Płynny środek chemiczny przedostaje się do przepływającego przewodem odparowanego gazu i dalej do wtryskiwaczy, które są w ten sposób czyszczone. Cały proces może trwać do godziny i kończy się po zużyciu około 0,5 l preparatu TUNAP 136. Silnik jest w tym czasie zasilany mieszaniną odparowanego gazu i środka czyszczącego.

Nadmierne zużycie gniazd zaworów może być przyczyną zmniejszenia luzu zaworowego, co skutkuje brakiem kontaktu przylgni z gniazdem, przez które odbierane jest ciepło. Doprowadza to do przegrzania i będącego jego efektem uszkodzenia zaworuTUNAPNadmierne zużycie gniazd zaworów może być przyczyną zmniejszenia luzu zaworowego, co skutkuje brakiem kontaktu przylgni z gniazdem, przez które odbierane jest ciepło. Doprowadza to do przegrzania i będącego jego efektem uszkodzenia zaworu

Innymi środkami dedykowanymi do zastosowania w samochodach zasilanych LPG są specjalne dodatki do paliwa TUNAP MP 163 (dodatek do benzyny do silników dwupaliwowych zasilanych LPG lub CNG) i TUNAP MP 164 (dodatek do LPG). Środki te służą do ochrony zaworów w niektórych silnikach zasilanych paliwami gazowymi (takich, które tego wymagają). Wytwarzają one na przylgniach gniazd i grzybkach zaworów warstwę ochronną, która ogranicza zużycie tych elementów w wyniku podwyższonej temperatury występującej w procesie spalania paliw gazowych.

Aplikacja środka TUNAP MP 164 do zbiornika gazuautotestserwis.plAplikacja środka TUNAP MP 164 do zbiornika gazu

W silnikach zasilanych LPG środki te należy używać jednocześnie. TUNAP MP 163 (dostępny w opakowaniach 375 ml) aplikuje się na pełny zbiornik benzyny, który według producenta ma wystarczyć na rozruch samochodu w okresie do 10 tys. km. Jednocześnie do pustego zbiornika gazu należy wtłoczyć (opakowanie o pojemności 100 ml) preparat TUNAP MP 164 i zatankować gaz „do pełna”. Preparat zawarty w gazie wytwarza ochronną warstwę na zaworach i gniazdach, a dzięki rozruchowi silnika z wykorzystaniem benzyny i zawartemu w niej środkowi warstwa ochronna jest uzupełniana, co pozwala na utrzymanie działania preparatu w okresie wspomnianych wcześniej 10 tys. km. Dodatkowo TUNAP MP 163 stabilizuje jakość paliwa w długim okresie przechowywania w zbiorniku, a TUNAP MP 164 wiąże wilgoć, skutecznie usuwając ją z gazowego układu paliwowego.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: TUNAPgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.