Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 5
fot. Auto-Gaz Adaś Adam Ogłoza / DAF XF 95.430 poprzednie następne
29.04.2013

Ciężarówki Van Cargo na LPG

REKLAMA Ciężarówki Van Cargo na LPG fot. Auto-Gaz Adaś Adam Ogłoza

Jeden z większych przewoźników, firma Van Cargo, której tabor własny i podwykonawców liczy ponad 2 tys. różnego rodzaju pojazdów (zestawy naczepowe, pojazdy dystrybucyjne oraz chłodnie i izotermy) inwestuje w gazowe układy zasilania (gazodiesel). Dotychczas zamontowano je w około 30 pojazdach.
REKLAMA
DAF XF 95.430fot. Auto-Gaz Adaś Adam OgłozaDAF XF 95.430 z instalacją gazową pracujący dla firmy Van Cargo

Montaż instalacji w samochodach poprzedziły testy, które m.in. miały na celu potwierdzenie możliwych do osiągnięcia oszczędności. Pozytywne ich wyniki spowodowały, że przedstawiciele przewoźnika zdecydowali się na montaż instalacji gazowych.

Teraz należało przekonać podwykonawców usług transportowych firmy Van Cargo do idei montażu gazowych systemów zasilania. Firma zdecydowała się na zastosowanie zachęty w postaci rozłożenia na raty płatności za montaż instalacji gazowych dla przewoźników, którzy zdecydowali się na dokonanie konwersji w swoich samochodach.

W wyniku tych działań wytypowano pierwsze samochody do montażu gazowych układów zasilania. Były to ScanieDAF-y z lat 2005-2009 czyli pojazdy spełniające wymagania normy Euro4. Scanie miały silniki o mocach 420 KM, natomiast w pojazdach DAF wytypowanych do montażu instalacji gazodiesla zastosowano silniki o mocach 430 do 480 KM.

Oszczędności jakie można uzyskać, czyli od 20 do 30zł/100km, przy miesięcznych przebiegach około 10 tys. km powodują, że kwoty są bardzo widoczne. Czasy dla transportu są bardzo ciężkie, więc trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą na ich przetrwanie.

Montujemy zazwyczaj zbiorniki o pojemności około 250 l, gdyż są w rozsądnej cenie. Przy założeniu, że auto będzie spalało około 10-12 l gazu na 100km to zbiornik wystarcza na 2000 km. Jest to bardzo duży przebieg, a skoro w kraju mamy praktycznie nieograniczony dostęp do tankowania to uważam, że montaż większych zbiorników jest bezcelowy.

Sławomir Niedziółka, członek zarządu Podlasie S.A.

Samochody przystosowano do zasilania LPG w firmie Auto-Gaz Adaś Adam Ogłoza, która specjalizuje się w montażu instalacji gazowych do silników o zapłonie samoczynnym.

W samochodach pracujących dla firmy Van Cargo zastosowano systemy zasilania gazowego Oscar-N Diesel firmy Europegas.

Silnik DAFfot. Auto-Gaz Adaś Adam OgłozaSilnik DAF z instalacją gazową Europegas

Sterownik systemu steruje pracą koreańskich wtryskiwaczy gazowych Hana, które odpowiadają za doprowadzenie odparowanego LPG do kolektora dolotowego silnika. Silnik jest zatem zasilany jednocześnie olejem napędowym i gazem. Samozapłon jest inicjowany jak w klasycznym silniku Diesla poprzez wtrysk oleju napędowego do komory spalania wypełnionej sprężonym powietrzem. Proces spalania oleju napędowego powoduje zapłon napływającego do komór spalania razem z powietrzem LPG. Oszczędność polega na zastąpieniu części dawki oleju napędowego (około 30-50%) gazem, który jest paliwem dwukrotnie tańszym.

Ilość paliwa gazowego, która jest dotryskiwana do silnika jest cały czas kontrolowana za pomocą czujnika spalania stukowego, który jest częścią gazowego układu zasilania montowaną na silniku w czasie montażu instalacji gazowej. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie maksymalnego udziału gazu w paliwie zasilającym silnik.

Układy zasilania gazowego zamontowane w ciężarówkach pracujących dla firmy Van Cargo korzystają z LPG zgromadzonego w zbiornikach firmy STAKO. Zastosowano zbiorniki walcowe o średnicy 450 mm o pojemnościach 140-250 l.

Według przedstawicieli warsztatu Auto-Gaz Adaś Adam Ogłoza, który zajmował się konwersją ciężarówek, firma Van Cargo ma zamiar nadal inwestować w instalacje gazowe w samochodach, których używa do wykonywania usług przewozowych.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Auto-Gaz Adaś Adam Ogłoza, Van Cargogazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.