02.11.2015
Który samochód wybrać do LPG?

Kia Sportage (2015):1.6 GDI 2WD 135 KM (99 kW), 2.0 CVVT 2WD 163 KM (120 kW)?

Samochody:
- Kia Sportage 2015 r., 1.6 GDI 2WD 135 KM (99 kW)
- Kia Sportage 2015 r., 2.0 CVVT 2WD 163 KM (120 kW)

Praktyk:

Pod kątem eksploatacji na gazie lepszym wyborem wydaje się Kia z silnikiem 2.0 (163 KM) ponieważ jest to jednostka napędowa z pośrednim wtryskiem benzyny do kolektora ssącego, która może być zasilana LPG z wykorzystaniem większości oferowanych na rynku instalacji IV generacji (sekwencyjny wtrysk LPG w fazie gazowej) lub systemu V generacji (sekwencyjny wtrysk LPG w fazie ciekłej).

W przypadku zastosowania instalacji IV generacji konieczne jest zamontowanie układu lubryfikacji gniazd zaworowych. System V generacji nie wymaga dodatkowej lubryfikacji.

Montaż instalacji gazowej w tym silniku będzie tańszy.

Natomiast silnik 1.6 GDI to jednostka napędowa z bezpośrednim wtryskiem benzyny, która wymaga zastosowania instalacji dedykowanej. Wielu producentów instalacji gazowych opracowało ten silnik pod kątem zasilania LPG. Są wśród nich systemy bazujące na instalacjach IV generacji (sekwencyjny wtrysk LPG w fazie gazowej z dotryskiem benzyny - BRC, Elpigaz, Landi Renzo, Lovato, STAG, Tartarini, Zavoli i Zenit) oraz systemy VI generacji (bezpośredni wtrysk LPG w fazie ciekłej przez oryginalne wtryskiwacze benzynowe - Prins i Vialle).

Silnik zasilany systemem bazującym na instalacji IV generacji w trybie pracy na LPG oprócz paliwa gazowego będzie zużywał pewną (zależną od charakteru eksploatacji samochodu) ilość benzyny. W przypadku VI generacji silnik na LPG zużywa tylko paliwo gazowe.

Dostosowanie do zasilania LPG tego silnika będzie znacznie droższe, szczególnie z wykorzystaniem instalacji VI generacji.

Do tych samochodów pasują instalacje:
AGIS, BRC, Elpigaz, KME, LANDI RENZO, Lovato, LPGTECH, Optima, Prins, STAG, Tartarini, Vialle, Zavoli, Zenit.Ekologiczne oszczędzanie dzięki LPG

Ładowanie video...
gazeo.pl 2007-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.