24.04.2016
Pytanie o eksploatację instalacji.

Skoda Fabia (2007), 1.2 12V L3 64 KM (47 kW)

instalacja: Zenit
reduktor: Tomasetto
wtryskiwacze: Hana

Pytanie:

Witam,

Od roku jeździłem na benzynie i auto sprawowało się idealnie. Natomiast po założeniu instalacji wyskakuje mi błąd P0420 (za uboga mieszanka spalin). Błąd po jego skasowaniu pojawia się zawsze mniej więcej po przejechaniu 150-200 km. Instalacja gazowa była regulowana podczas jazdy (nawet po 100 km jazdy na każdym zakresie obrotów silnika) aż 6 razy. Gazownik stwierdził, że problem wynika z ssania powietrza i kazał wymienić uszczelki pod kolektorem ssącym i pod przepustnicą. Sondy lambda podobno mam sprawdzone i na pewno są OK. Postanowiłem "przepalić" silnik i tydzień jeździłem autem (trasy) na wysokich obrotach (ponad 4 tys/min), check engine sam zgasnął i wszystko było OK. Niestety przy normalnej jeździe (do 3,5 tys. obrotów) w następnym tygodniu znowu wyskoczyła lampka Check. Każdy mechanik i diagności twierdzą, że silnik chodzi wyjątkowo równo i nie może to być kwestia brania powietrza, lecz instalacji gazowej.

Auto ma przejechane 115 tys. km.

Proszę o pomoc, ponieważ na logikę biorąc myślę, że mapa komputera z gazu po prostu jest ustawiona tak, że gaz lubi większe obroty, a niskich już wali błędami. Nie jest to kwestia regulacji, ponieważ gazownik osobiście ze mną regulował 6 razy auto podczas jazdy.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Michał Malinowski

Praktyk:

Przede wszystkim błąd P0420 oznacza małą sprawność katalizatora, a nie ubogą mieszankę. Powodów wyświetlania tego błędu podczas eksploatacji na gazie może być kilka, np. zbyt duże dysze wtryskiwaczy gazu, przestawiona sekwencja wtryskiwaczy lub zużyty katalizator spalin.
Ekologiczne oszczędzanie dzięki LPG

Ładowanie video...
gazeo.pl 2007-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.