01.12.2015
Który samochód wybrać do LPG?

Toyota Auris (2013), Hyundai i30 (2014)?

Samochody:
- Toyota Auris 2013 r., 1.6 132 KM (97 kW)
- Hyundai i30 2014 r., 1.6 135 KM (99 kW)

Praktyk:

Oba samochody mogą być z powodzeniem eksploatowane na gazie.

Trochę lepszym wyborem (choćby z uwagi na koszty montażu) wydaje się Toyota Auris ponieważ jej silnik 1.6 (132 KM) może być zasilany LPG z wykorzystaniem większości oferowanych na rynku instalacji IV generacji (sekwencyjny wtrysk LPG w fazie gazowej) lub systemu V generacji (sekwencyjny wtrysk LPG w fazie ciekłej).

Silnik 1.6 (135 KM) zastosowany w Hyundaiu to jednostka napędowa z bezpośrednim wtryskiem benzyny, która wymaga dedykowanej (znacznie droższej w przypadku instalacji VI generacji) instalacji gazowej. Systemy do tego silnika opracowało kilku producentów instalacji gazowych (BRC, Lovato, Prins, STAG i Zavoli).

Większość to systemy bazujące na IV generacji instalacji gazowych (sekwencyjny wtrysk LPG w fazie gazowej z dotryskiem benzyny). Prins oferuje do tego samochodu system VI generacji (wtrysk LPG w fazie ciekłej wprost do komór spalania przez oryginalne wtryskiwacze benzynowe).

Zaletą systemu VI generacji (najdroższego rozwiązania) jest to, że silnik w czasie pracy na LPG zużywa tylko paliwo gazowe. W instalacjach bazujących na IV generacji systemów LPG silnik w trybie pracy na gazie oprócz LPG zużywa także niewielką (zależną od charakteru eksploatacji samochodu) ilość benzyny. Jest to konieczne z uwagi na konieczność chłodzenia i oczyszczania z produktów spalania końcówek wtryskiwaczy benzynowych, które znajdują się w komorach spalania. W przypadku VI generacji nie ma tego problemu bo przez wtryskiwacze benzynowe cały czas przepływa paliwo (LPG).

Ponadto silnik Hyundaia ma regulowane ręcznie luzy zaworowe, co wymaga okresowego (zgodnego z zaleceniami producenta) sprawdzania i ewentualnej korekty ich wartości. Silnik Toyoty ma hydrauliczne popychacze w układzie rozrządu i w związku z tym nie wymaga wykonywania tej operacji.

Do tych samochodów pasują instalacje:
AGIS, BRC, Elpigaz, KME, LANDI RENZO, Lovato, LPGTECH, Optima, Prins, STAG, Tartarini, Vialle, Zavoli, Zenit.Ekologiczne oszczędzanie dzięki LPG

Ładowanie video...
gazeo.pl 2007-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.