28.11.2009
Pytanie o eksploatację instalacji.

Zła praca silników Mazdy na gazie

samochód: Mazda 323 1997 r. | 16V
typ instalacji: wtrysk gazu, sekwencyjna

Pytanie

Komputery silników Mazdy z lat 97-2003 mają czasy wtrysków rzędu 4ms a po chwili 8ms. Uspokajanie ludzi, że to będzie świetnie jeździło na gazie jest niepokojące. Opowiadanie na forum, że to wina całego układu zapłonowego też mnie niepokoi. Właściciele Mazd kupują wszystko co niepotrzebne, a silnik po jakimś czasie i tak przerywa w przedziale powyżej jałowego do około 3000obr/min.Nowe oprogramowania z dowtryskami lub zubożeniem dla Mazdy nie radzą sobie z tym problemem nawet z porządną listwą. W związku z tym moje pytanie czy jest sposób na te silniki. Chodzi mi głównie 1,5 1,6 1,8 z 323F(BJ) i regulacją na płytkach oraz 1,8 2,0 z 626(GF) z regulacją hydrauliczną.

Praktyk:

W swoim doświadczeniu zawodowym wielokrotnie przeprowadzałem adaptację silników Mazdy na gaz, w których rzeczywiście można zaobserwować specyficzne sterowanie wtryskiwaczami benzynowymi. Nie mniej jednak pojemności do 2.0 udaje się tak skonfigurować, tak by eksploatacja na gazie odbywała się porównywalnie z funkcjonowaniem na benzynie.
W większości przypadków przed montażem instalacji układ zapłonowy wymagał przeglądu (kierowcy najczęściej zapominają o nim), jednak niezależnie od jego sprawności system gazowy potrzebuje indywidualnego podejścia, by zminimalizować nieprzyjemne poszarpywanie w okolicach 2000 obrotów.
Niestety, ale z dostępnych na rynku systemów żaden nie obsługuje w 100 % tego problemu. Obecnie kilka firm cały czas pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.
W minimalizowaniu tego problemu pomogą na pewno jak najszybsze wtryskiwacze gazowe (najlepiej sprawdza się Matrix) i optymalnie skalibrowane dysze wtryskiwaczy.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest montaż w tych modelach systemu III generacji - np. systemu IGS Landi Renzo. System ten nie korzysta z czasu wtrysku więc tego problemu wtedy nie ma.Ekologiczne oszczędzanie dzięki LPG

Ładowanie video...
gazeo.pl 2007-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.