REKLAMA
LPG
19.07.2010

E-GIFT upominek dla oszczędnych

Dobra nazwa powinna być nie tylko łatwa w zapamiętaniu. Równie ważny jest ładunek informacji i emocji, który ze sobą niesie. Projekt E-GIFT,w pierwszym odruchu kojarzy się z zakupami dokonanymi w sieci. Ale to tylko pozory.
REKLAMA

Co oznacza E-GIFT?
Pamiętając o tym, że E-GIFT łączy ekonomię z ekologią można pokusić się nastepujące wyjasnienie nazwy.

G.Jarzyński wyjaśnia znaczenie skrótu E- GIFTGazeo.plG.Jarzyński wyjaśnia znaczenie skrótu E- GIFT

E - tłumaczyć można w tym przypadku jako skrót od słowa ekologiczny. Gift w języku angielskim oznacza prezent, podarunek. W wolnym tłumaczeniu, można by zatem zdefiniować E-GIFT jako ekologiczny podarunek sprawiony samemu sobie dzięki korzystaniu z taniego i ekologicznego autogazu. Czy to cała tajemnica skrótu?

E-GIFT stanowi także skrót od European Gas Independent Fuel Tour, co w luźnym tłumaczeniu znaczy: europejska wyprawa bez użycia kropli benzyny. E-GIFT rozumiany jest przez organizatorów jako szeroko zakrojony projekt promocji LPG będącego ekonomicznie i ekologicznie przyjaznym paliwem dostępnym od zaraz.

E-GIFT niesie także inny ładunek wiedzy:

Aby przedstawić walory ekonomiczne paliwa gazowego, zwykle porównuje się pojazd zasilany autogazem do samochodów z silnikami diesla i benzynowymi. Pierwszym elementem takiego porównania jest koszt kupna samochodu. Najtańszym jest zakup samochodu z silnikiem benzynowym, ale po przeanalizowaniu kosztów eksploatacji na dłuższym dystansie jest to rozwiązanie najdroższe. Jeżeli do takiego auta zamontuje się instalację gazową, to mimo dodatkowego, początkowego wzrostu kosztów, już po przejechaniu ok. 20 tys km obniżone nakłady przeznaczone na eksploatację powodują refundację kosztu instalacji i zaczynają przynosić realne oszczędności w stosunku do auta benzynowego. Rozważając zakup pojazdu z silnikiem Diesla o porównywalnych parametrach, należy brać pod uwagę, mimo niższego spalania, znaczną różnicę w cenie zakupu, sięgającą często ok. 10 tys zł. Porównując koszt auta z dieslem lub silnikiem benzynowym i zużytego przez nie paliwa widać, że poniesione na zakup i użytkowanie kwoty zrównają się po przejechaniu ok. 75 tys km.

Biorąc pod uwagę wszystkie wydane na diesla czy benzynowca pieniądze i porównując je do wydatków na auto z instalacją LPG, zwraca uwagę fakt, że pojazd z LPG jest zawsze najtańszym sposobem na podróżowanie. A z upływem kilometrów różnice te są coraz większe. W środku zestawienia lokuje się diesel, zaś benzyna, mimo niskich kosztów zakupu, jest w dłuższym czasie rozwiązaniem najdroższym.

Wykres zwrotu inwestycji w instalację autogazu w zależnosci od przejechanego dystansuE-GIFTWykres zwrotu inwestycji w instalację autogazu w zależnosci od przejechanego dystansu


Aby jeszcze dobitniej wykazać opłacalność autogazu, organizatorzy E-GIFT-u na bazie słowa GIFT wyznaczyli punkty w okresie użytkowania samochodu, które mają uświadomić, jakiego rzędu oszczędności uzyskać można eksploatując samochód zasilany gazem w stosunku do pojazdu benzynowego.

Oznaczają one co następuje:

G
(ang. Gas conversion investment return point) - moment zwrotu kosztów adaptacji samochodu do spalania LPG. Jest to liczba przejechanych kilometrów, po których koszt instalacji amortyzuje się.

I (ang. Initial car value profit) - moment uzyskania oszczędności, za które można kupić auto używane porównywalnej klasy. Przyjęto, że jest to kwota równa 50% ceny nowego samochodu.

F (ang. Factory new car profit) - chwila, w której wysokość oszczędności osiąga wartość zakupu fabrycznie nowego auta porównywalnej klasy.

T (ang. Turn for higher class new car profit) - punkt, który wyznacza liczbę kilometrów, które trzeba przejechać, aby uzyskane dzięki jeździe na LPG oszczędności pozwoliły na zakup nowego auta tej samej marki, ale wyższej klasy.

Nazwa E-GIFT, podobnie jak eksploatacja auta na gaz, tylko pozornie jest skomplikowana. W obu przypadkach, idea odwołuje się do możliwości poczynienia sporych oszczędności w domowym czy firmowym budżecie. Oszczędności, które z całą pewnością będą wystarczające na całkiem spory GIFT.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: E-GIFTgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.