REKLAMA
LPG
11.07.2011

Co wpływa na trwałość wtryskiwaczy gazowych?

Producenci najbardziej wytrzymałych wtryskiwaczy gazowych deklarują, że ich produkty mają trwałość określaną na 100 tys. km. Jak wskazuje praktyka często przebiegi te są znacznie, nawet kilkukrotnie wyższe.
REKLAMA

Niestety nie wszystkie wtryskiwacze na rynku legitymują się trwałością na takim poziomie, średnio deklarowany przez producentów ich przebieg wynosi kilkadziesiąt tys. km. Co zrobić aby uzyskać deklarowany przez producenta przebieg?

Producenci najbardziej wytrzymałych wtryskiwaczy gazowych deklarują, że ich produkty mają trwałość określaną na 100 tys. km. Jak wskazuje praktyka często przebiegi te są znacznie, nawet kilkukrotnie wyższe. Niestety nie wszystkie wtryskiwacze na rynku legitymują się trwałością na takim poziomie, średnio deklarowany przez producentów ich przebieg wynosi kilkadziesiąt tys. km. Co zrobić aby uzyskać deklarowany przez producenta przebieg?

Wtryskiwacze Valtek typ 34fot. gazeo.plPrawidłowo zamontowane wtryskiwacze Valtek typ 34

Po pierwsze odpowiedni dobór wtryskiwaczy

Wtryskiwacze dobiera się pod kątem odpowiedniej wydajności, która musi być właściwa dla mocy silnika poddawanego adaptacji. Z tego powodu parametr wydajności wtryskiwacza jest podawany w KM/cyl. Na jego podstawie dobiera się wielkość wtryskiwaczy gazowych.

Z reguły dobór marki wtryskiwaczy gazowych do silnika narzuca producent instalacji, który proponuje konkretne elementy w zestawie montażowym. Każdy ze sterowników LPG obsługuje jednak inne wtryskiwacze, dlatego w zakresie ich doboru istnieje wiele możliwości. Warsztat montujący, kierując się własnym doświadczeniem może zatem zamienić wtryskiwacze na inne, bardziej odpowiednie dla konkretnej jednostki napędowej. Właściwy wybór jest wypadkową poprawności działania wtryskiwaczy w danym silniku (szybkości i precyzji dawkowania paliwa) oraz ich kosztów, co jest istotne dla użytkowników.

Zanieczyszczone tłoczki listwy wtryskowej Railfot. gazeo.plZanieczyszczone tłoczki (szczególnie pierwszy od prawej) listwy wtryskowej Rail, będące wynikiem zaniedbań w zakresie obsługi instalacji gazowej

Odpowiedni montaż

Oprócz odpowiedniego doboru ważny jest również odpowiedni montaż listwy wtryskiwaczy. Niestety nawet w najlepszej jakości LPG znajdują się zanieczyszczenia, dlatego pozycja montażowa listwy wtryskiwaczy jest bardzo istotna. Wtryskiwacze należy montować cewkami elektromagnesów do góry. W ten sposób nawet jeśli do wtryskiwacza gazu przedostaną się zanieczyszczenia to nie mają tendencji do osadzania się w ich wnętrzu. Inna pozycja, od poziomej do zupełnie odwrotnej (cewkami do dołu) powoduje, że zanieczyszczenia są gromadzone we wtryskiwaczach, co doprowadza do nieprawidłowości w ich działaniu. Gromadzące się zanieczyszczenia ograniczają możliwość ruchu elementów zamykających przepływ gazu, co może być szczególnie kłopotliwe zimą (mogą wystąpić kłopoty w pracy nierozgrzanego silnika).

Paliwo. Jakość paliwa gazowego ma zasadniczy wpływ na prawidłowe działanie wtryskiwaczy gazowych. Niestety nie mamy na nią żadnego wpływu. Duże stacje koncernowe powinny być gwarantem odpowiedniej jakości LPG, choć najlepiej w tym względzie wykorzystywać własne doświadczenie lub opinie warsztatu, w którym obsługujemy instalację gazową, ponieważ w trakcie serwisu, na podstawie stanu (czystości) poszczególnych jej elementów można pośre…
 

Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu

Na nstępnej stronie znajdzeisz informacje na temat
wpływu jakości paliwa i obsługi instalacji gazowej
na trwałość wtryskiwaczy LPG

Pozostało: 50%


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.