REKLAMA
LPG
03.04.2017

Filtr fazy gazowej - ważny element

REKLAMA

Filtr fazy gazowej to ostatni element na drodze odparowanego LPG do wtryskiwaczy. To dzięki niemu do wtryskiwaczy gazowych, słusznie uważanych za najbardziej precyzyjne elementy instalacji LPG nie trafiają zanieczyszczenia, które mogłyby zakłócać ich pracę.
REKLAMA

Dlatego tak ważna jest ich terminowa, zgodna z zaleceniami producenta wymiana. Najczęściej co około 10-15 tys. km, czyli dwa razy częściej niż w przypadku filtrów fazy ciekłej.

Dzisiaj przyjrzymy się filtrom fazy gazowej F-781F-750 z oferty firmy Certools i temu ile zanieczyszczeń zatrzymują one w czasie przebiegu pomiędzy wymianami.

F-781 jest jednorazowym filtrem fazy gazowej, w którego aluminiowej, nierozbieralnej obudowie znajduje się filtr wykonany z bulprenu.

Natomiast filtr F-750 jest odstojnikowy i wyposażono go w wymienny wkład filtracyjny z włókna szklanego.

Zobaczmy jak wyglądają wnętrza filtrów i w jakim stanie są same wkłady filtracyjne.


Ładowanie video...


Jak widać filtry fazy gazowej przede wszystkim zatrzymują wytrącające się w czasie odparowania oleiste zanieczyszczenia. Jeśli przedostaną się one wtryskiwaczy gazowych są przyczyną nieprawidłowego ich działania. Jest to szczególnie dolegliwe zimą kiedy lepkość tych zanieczyszczeń wzrasta i zaczynają one blokować elementy ruchome wtryskiwaczy LPG.

Doprowadzenie do skrajnego zanieczyszczenia filtrów powoduje ograniczenie przepływu gazu, co może mieć wpływ na skład mieszanki gazowo-powietrznej trafiającej do komór spalania. Dlatego filtry w gazowym układzie zasilania należy wymieniać terminowo.

Filtry fazy gazowej Certools F- 781 i F-750fot. gazeo.plOba filtry fazy gazowej Certools F- 781 i F-750 były eksploatowane na dystansie 15 tys. km w jednym samochodzie zasilając w paliwo gazowe po 2 wtryskiwacze

Czym są te zanieczyszczenia?

W dużej mierze są to oleje i środki smarne używane w infrastrukturze używanej do przeładunku LPG zanim trafi ono na stację paliw. Ponadto są to także plastyfikatory wypłukiwane z wykonanych z tworzyw sztucznych i gumy elementów infrastruktury przeładunkowej i magazynowej.

Przyjrzyjmy się materiałom filtracyjnym

W filtrze F-781 wykorzystano bulpren. Certools opatentował to rozwiązanie. Bulpren jest pianką filtracyjną o strukturze komórkowej, a wykonany z niego wkład wypełnia całą obudowę filtra. Dzięki temu powierzchnia filtracyjna jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych filtrów, nawet pomimo tego, że jak widzicie materiał filtracyjny filtra F-750 jest w nich plisowany, właśnie w celu zwiększenia powierzchni.

Zapewnia dużą skuteczność filtracji, która dodatkowo jest wspomagana przez sam mechanizm zatrzymywania zanieczyszczeń przez bulpren. Jego pory są ułożone tak, że przepływający gaz wielokrotnie i dość gwałtownie zmienia kierunek. Dzięki temu wskutek działania sił bezwładności zanieczyszczenia odkładają się wewnątrz wkładu filtracyjnego.

Duża skuteczność filtracji bulprenu powoduje, że filtry mogą być także mniejsze niż te wykorzystujące tradycyjne materiały filtracyjne.

Filtr F-750 to jest konstrukcją odstojnikową,  co oznacza, że w procesie filtracji oprócz oczyszczania we wkładzie filtracyjnym wykorzystuje się także ruch przepływającego gazu. Wytrącane przy zmianie kierunku przepływu gazu zanieczyszczenia zbierają się w dolnej części filtra, tzw. odstojniku. Jego zaletą jest także to, że jego obudowa jest wielokrotnego użytku. Wymienia się tylko wkład filtracyjny.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: informacja własna, Certoolsgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.