REKLAMA
LPG
23.12.2016

Wszystko przez gaz - LPG przestanie się opłacać

REKLAMA

Użytkownicy samochodów zasilanych LPG co jakiś czas trafiają na wiadomości o tym, że z uwagi na możliwość zmiany ceny, głównie ze względu na obciążenia fiskalne, jazda na gazie stanie się nieopłacalna. Czy to możliwe?
REKLAMA
Ceny paliw w drugiej połowie grudnia 2016 r.fot. gazeo.plDo rekordu średniej ceny LPG (2,87 zł/l) jeszcze daleko, do nieopłacalności tym bardziej

Na przestrzeni ostatnich 25 lat, bo tyle liczy rynek autogazu w Polsce, taka sytuacja nie zdarzyła się ani razu. Oczywiście, ceny paliw wahają się i proporcja pomiędzy cenami benzyny i LPG zmienia się w pewnym zakresie, lecz zawsze oscyluje w graniach 50%. Z uwagi zaś na rosnącą podaż (coraz większa produkcja w krajach będących od lat głównymi dostawcami LPG oraz pojawiający się kolejni gracze na rynku) oraz spadające zużycie tego paliwa (pomimo zwiększającej się liczby pojazdów), analitycy przewidują, że jeśli w najbliższym czasie cokolwiek wydarzy się z ceną detaliczną, to tylko na naszą korzyść.

Oszczędność pewna, jak amen w pacierzu
Bez względu na nominalne stawki na pylonach stacji paliw, relacja cen właściwie zawsze zawierała się w przedziale 40-60%, przy czym zdecydowanie częściej była bliższa tej niższej granicy, nie tej wyższej. Zdarzało się, że autogaz kosztował jeszcze mniej – pod koniec 2008 r., tuż przed rozpoczęciem światowego kryzysu gospodarczego, za równowartość litra benzyny można było kupić aż trzy litry LPG. Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2016, kiedy stosunek cen (dzięki najtańszemu od lat autogazowi) wynosił 35%. Teraz, pod koniec tego samego roku, kształtuje się na poziomie 49%, co także gwarantuje wysoką opłacalność.

Warto wiedzieć

Najniższa cena LPG w 2016 wynosiła 1,57 zł/l na początku czerwca, najwyższa - 2,31 zł/l na początku grudnia. Relacja ceny LPG do ceny benzyny ani razu nie przekroczyła 50%.

Raz w górę, raz w dół
Sezonowe wahania to norma – zima powoduje wzrost zużycia LPG do celów grzewczych, rosyjscy czy kazachscy producenci i eksporterzy zmieniają stawki hurtowe lub kierunki dostaw, pojawiają się nowe regulacje i zobowiązania dla importerów i dystrybutorów – ale nie było jeszcze dnia, żeby instalacji gazowej do samochodu nie opłacało się montować. Nawet jeżeli pewnego dnia nasze ulubione paliwo podrożeje do 3 zł/l, to też nie powód do obaw, bo to oznacza tylko jedno – benzyna będzie wtedy kosztować 6 zł/l albo więcej. Wcale na ten dzień nie czekamy, ale też nie wierzymy, że będzie on ostatnim w długoletniej historii autogazu w Polsce. Jeżeli chcesz oszczędzać, nie czekaj i nie sprawdzaj, czy nadal się opłaca, bo przez ten czas niepotrzebnie przepłacisz za benzynę – po prostu umów się na montaż i od razu płać mniej!

O potwierdzenie powyższych słów poprosiliśmy specjalistę firmy AC S.A., producenta samochodowych instalacji gazowych marki STAG.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, notowania e-petrol.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.