REKLAMA
LPG
15.12.2014

Wtryskiwacze LPG

Wtryskiwacze to jedne z najważniejszych elementów w powszechnie stosowanych obecnie instalacjach wtrysku LPG w fazie gazowej. Odpowiadają one za dawkowanie paliwa gazowego oraz odcięcie dopływu LPG, kiedy silnik nie pracuje.
REKLAMA
Wtryskiwacze LPG Horizon firmy Railfot. gazeo.plWtryskiwacze LPG Horizon firmy Rail

Z uwagi na stały postęp w technice silnikowej i związane z tym zmiany w układach zasilania współczesnych jednostek napędowych jedną z najważniejscyh cech wtryskiwaczy jest szybkość ich działania, co oznacza, że powinny się one otwierać się w możliwie najkrótszym czasie po podaniu napięcia i zamykać jak najszybciej po jego zaniku.

Nie jest to łatwe do zrealizowania, ponieważ gazowy stan skupienia wymusza stosowanie we wtryskiwaczach LPG dość dużych przekrojów, przez które przepływa paliwo. To z kolei przekłada się na wymiary i masę elementów sterujących jego przepływem. Najczęściej właśnie masa tych elementów powoduje, że wtryskiwacze LPG nie są tak szybkie jak benzynowe. Sposobem na zwiększenie szybkości działania wtryskiwaczy gazowych może być zastosowanie bardzo lekkich elementów sterujących przepływem gazu.

Z uwagi konstrukcję tych elementów rozróżniamy następujące rodzaje wtryskiwaczy LPG:

  • membranowe, w których za otwarcie i zamknięcie przepływu gazu odpowiada elastyczna membrana przy otwarciu wtryskiwacza unoszona siłą elektromagnesu, a w pozycji zamkniętej dociskana do gniazda za pomocą sprężyny. Niewielka masa membrany powoduje, że wtryskiwacze tego typu są stosunkowo szybkie.
  • blaszkowe (płytkowe), w których sterowanie przepływem odbywa się z wykorzystaniem lekkich blaszek, czego efektem jest duża szybkość działania tego typu wtryskiwaczy.
  • tłoczkowe, w których elementem sterującym przepływem gazu jest tłoczek. W porównaniu z membranami i blaszkami tłoczki mają znacznie wyższą masę, co powduje, że tego typu wtryskiwacze są wolniejsze.

We wszystkich wymienionych rozwiązaniach źródłem siły w początkowej fazie zamykania wtryskiwacza LPG jest sprężyna działająca przeciwnie do siły generowanej przez elektromagnes, który wtryskiwacz otwiera. Po wyłączeniu napięcia zasilającego cewkę wtryskiwacza (wyłączenie silnika lub zmiana zasilania na benzynowe), w wyniku zaniku siły elektromagnetycznej, siła sprężyny, dzięki większej wartości w porównaniu z siłami: bezwładności, tarcia i pochodżacymi od ciśnienia gazu następuje zamknięcie wtryskiwacza LPG.

Wtryskiwacz LPG BLADE+ WGsfot. gazeo.plBezsprężynowy wtryskiwacz LPG BLADE+ WGs w kolektorze dolotowym silnika

Paradoksalnie, aby zwiększyć szybkość zamykania wtryskiwacza LPG można pozbawić go sprężyny. Taki pomysł wdrożyła firma BD PLUS, która produkuje wtryskiwacze WGs. Są to wtryskiwacze z lekkim elementem sterującym przepływem gazu, które zaprojektowane w odpowiedni sposób zamykają się po wpływem różnicy ciśnień. Ciśnienie wspomaga także otwieranie wtryskiwaczy WGs.

Szybkość i precyzja działania to jedne z najważniejszych cech wtryskiwaczy LPG, jednak aby utrzymać parametry odpowiedzialne za te właściwości w długim okresie eksploatacji bardzo istotna jest właściwa obsługa techniczna, polegająca na terminowej, zgodnej z zalecenimi producenta, wymianie filtrów w gazowym układzie zasilania, szczególnie filtra fazy gazowej.

Bardzo ważne jest także stosowanie filtrów zalecanych przez producentów wtryskiwaczy, ponieważ tylko właściwie dobrany system filtracji gwarantuje odpowiednią ochronę wtryskiwaczy LPG przed zanieczyszczeniami, które zawiera gaz i umożliwia uzyskanie deklarowanej ich trwałości.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Informacja własna, Biuro Doradcze PLUS Andrzej Pryzowiczgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.