REKLAMA
LPG
02.04.2015

Irlandia na LPG: zielono mi!

Wycieczka samochodem do Irlandii to rzadkie przedsięwzięcie turystyczne, ale możliwe. Poza tym, na Zielonej Wyspie mieszkają nasi rodacy, którzy wyemigrowali „za chlebem”, więc jest szansa, że korzystają z LPG. Z przyzwyczajenia.
REKLAMA
Mapa stacji LPG w Irlandiifot. My LPGW rzeczywistości stacji jest znacznie więcej. Nie tyle, co w Polsce, ale jednak więcej niż na załączonym obrazku

Zawarte w artykule dane odnośnie liczby stacji i cen paliw pochodzą z kwietnia 2015 r.

Podupadły w czasach kryzysu „Celtycki Tygrys”, swego czasu będący wzorem dynamicznie rozwijającej się gospodarki, to również kraj o dobrze rozwiniętej strukturze stacji tankowania autogazu. Stacji nie brakuje i choć przy ok. 200 obiektach na terenie całego kraju (w niektórych hrabstwach nie ma żadnego) nie ma mowy o stopniu zagęszczenia znanym z Polski, turysta/odwiedzający rodzinę/zasymilowany imigrant (niepotrzebne skreślić) nie jest zdany na benzynę. O ile odpowiednio ułoży sobie trasę.

W zaplanowaniu tańszego tankowania na pewno pomoże lista publikowana przez ILPGA (Irlandzką Organizację Gazu Płynnego) i obejmująca ok. 90 stacji. Co ciekawe, obejmuje ona całą Zieloną Wyspę, a nie tylko jej południową, niezależną od brytyjskiej korony część. Stacje LPG w Irlandii można znaleźć także na stronie mylpg.eu, gdzie dostępna jest również mapa stacji LPG w Irlandii. Trzeba mieć świadomość, że te zestawienia są dość wybiórcze. Według różnych dostępnych danych, do napełniania zbiorników w samochodach używa się złącz typu holenderskiego (bayonet) lub belgijskiego (ACME). Na szczęście, by dojechać do Irlandii i tak trzeba mieć komplet przejściówek, więc standard obowiązujący w Irlandii nie jest kwestią palącą.

Relacja cen autogazu do benzyny kształtuje się na zdrowym dla kieszeni, ok. 57-procentowym poziomie. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że za litr LPG trzeba płacić niespełna 80 eurocentów, za taką samą ilość benzyny – ok. 1,40 euro. W przeliczeniu okaże się, że na miejscu płaci się więcej niż w Polsce, ale nie horrendalnie więcej. Poza tym, tańszych opcji i tak nie ma. Jeżeli ktoś zdecyduje się na podróż samochodem na gaz na odległość „o dwie wyspy” od kontynentalnej Europy, prosimy o relację – to się nie zdarza co dzień!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: ILPGA, My LPG, PZM Travelgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.