REKLAMA
LPG
22.04.2018

Irlandia na LPG: zielono mi!

Wycieczka samochodem do Irlandii to rzadkie przedsięwzięcie turystyczne, ale możliwe. Poza tym, na Zielonej Wyspie mieszkają nasi rodacy, którzy wyemigrowali „za chlebem”, więc jest szansa, że korzystają z LPG. Z przyzwyczajenia.
REKLAMA
Mapa stacji LPG w Irlandiifot. My LPGW rzeczywistości stacji jest znacznie więcej. Nie tyle, co w Polsce, ale jednak więcej niż na załączonym obrazku

Zawarte w artykule dane odnośnie liczby stacji i cen paliw pochodzą z kwietnia 2018 r.

200 razy taniej

Podupadły w czasach kryzysu „Celtycki Tygrys”, swego czasu będący wzorem dynamicznie rozwijającej się gospodarki, to również kraj o dobrze rozwiniętej strukturze stacji tankowania autogazu. Stacji nie brakuje i choć przy ok. 200 obiektach na terenie całego kraju (w niektórych hrabstwach nie ma żadnego) nie ma mowy o stopniu zagęszczenia znanym z Polski, turysta/odwiedzający rodzinę/zasymilowany imigrant (niepotrzebne skreślić) nie jest zdany na benzynę. O ile odpowiednio ułoży sobie trasę.

Zaplanuj trasę

W zaplanowaniu tańszego tankowania na pewno pomoże lista publikowana przez ILPGA (Irlandzką Organizację Gazu Płynnego) i obejmująca ok. 90 stacji. Co ciekawe, obejmuje ona całą Zieloną Wyspę, a nie tylko jej południową, niezależną od brytyjskiej korony część. Stacje LPG w Irlandii można znaleźć także na stronie mylpg.eu, gdzie dostępna jest również mapa. Trzeba jednak mieć świadomość, że te zestawienia są dość wybiórcze. Według różnych dostępnych danych, do napełniania zbiorników w samochodach używa się złącz typu holenderskiego (bayonet) lub belgijskiego (ACME). Na szczęście, by dojechać do Irlandii i tak trzeba mieć komplet przejściówek, więc standard obowiązujący w Irlandii nie jest kwestią palącą.

Drożej, ale i tak taniej

Relacja cen autogazu do benzyny kształtuje się na zdrowym dla kieszeni, ok. 45-procentowym poziomie. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że za litr LPG trzeba płacić (wg danych z 20.04 2018 r.) 62 eurocenty, za taką samą ilość benzyny – 1,38 euro. W przeliczeniu okaże się, że na miejscu płaci się więcej niż w Polsce (2,59 zł/l LPG, 5,75 zł/l benzyny, przy kursie NBP z 20.04 2018 r.: 1 euro = 4,17 zł), ale nie horrendalnie więcej. Poza tym, tańszych opcji i tak nie ma. Jeżeli ktoś zdecyduje się na podróż samochodem na gaz na odległość „o dwie wyspy” od kontynentalnej Europy, prosimy o relację – to się nie zdarza co dzień!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: ILPGA, My LPG, PZM Travelgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.