REKLAMA
LPG
27.04.2016

LPG w Europie: gdzie najtaniej/najkorzystniej?

Do rozpoczęcia sezonu urlopowego pozostały jeszcze dwa miesiące, ale my postanowiliśmy już teraz przyjrzeć się cenom autogazu na Starym Kontynencie. W jakim kraju zapłacimy najmniej za LPG, a gdzie zaoszczędzimy najwięcej?
REKLAMA

Nie sądzimy, by ktokolwiek uzależniał kierunek wakacyjnego wyjazdu od cen paliw w poszczególnych krajach (tranzytowych i docelowych), ale zestawień i statystyk nigdy dość, więc pokusiliśmy się o porównanie zarówno wydatków na tankowanie, jak i oszczędności (na podstawie relacji ceny LPG do ceny benzyny). Sprawdziliśmy także, jak wypada Polska na tle innych państw europejskich. Ciekawi? Zaczynamy! Tylko jeszcze mała uwaga: dla celów porównawczych wszystkie ceny są wyrażone w euro (kurs w dniu 26 IV 2016: 4,38 zł/euro).

Sieć stacji LPG na Białorusifot. mylpg.euNa Białorusi jest najtaniej, ale ilu z nas ma powód, by tam jeździć?

Pomijając ulubione kierunki urlopowe Polaków, spójrzmy najpierw, gdzie jest po prostu najtaniej. Najmniej za litr autogazu zapłacimy na Białorusi (0,26 euro), druga w kolejności jest Ukraina (0,29 euro). Trzecim najtańszym krajem jest Polska (0,34 euro), dalej plasują się Belgia (0,38 euro) i Litwa (0,39 euro). Poniżej 0,4 euro nie zatankujemy nigdzie więcej, natomiast tuż powyżej tej granicy kształtują się ceny w Luksemburgu i Albanii. W dalszym ciągu niezbyt atrakcyjnie pod względem turystycznym, co?

Przyjrzyjmy się w takim razie krajom, gdzie lubimy wypoczywać latem. W Bułgarii można zatankować LPG za 0,41 euro/l, w Chorwacji za 0,49 euro, we Włoszech za 0,53 euro, w Hiszpanii za 0,6 euro, w Czarnogórze za 0,65 euro. Gdyby ktoś zdecydował się na wyjazd własnym samochodem do Turcji, musi liczyć się z dość wysoką ceną – mimo że to kraj z największą na świecie liczbą samochodów napędzanych autogazem, paliwo to kosztuje nad Bosforem 0,7 euro.

A gdzie w Europie jest, dla odmiany, najdrożej? W Szwecji za litr LPG trzeba płacić 0,98 euro i to jest absolutny rekord. Nieco taniej, choć wciąż drogo, jest w Szwajcarii (0,77 euro/l) i – co zaskakujące – w Holandii, jednej z kolebek europejskiej branży autogazu (0,73 euro). Gdyby z kolei zestawić najniższą cenę z najwyższą i przeliczyć je na złotówki, okaże się, że Białorusini tankują LPG za odpowiednik 1,14, a Szwedzi za 4,29 zł/l. Co kraj, to obyczaj...

Sieć stacji LPG w Szwecjifot. mylpg.euW Szwecji autogaz kosztuje najwięcej zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i w odniesieniu do benzyny. W dodatku trudno znaleźć oferującą go stację

Trzeba jednak pamiętać, że nie bierzemy pod uwagę relacji cen do zarobków, a więc to, co nam wydaje się tanie lub drogie, lokalnie wcale nie musi takie być. Rozpatrujemy różnice z punktu widzenia polskiego turysty, który miałby jeździć samochodem na gaz po Europie i tankować w różnych jej częściach. Można jednak obiektywnie sprawdzić, w którym kraju LPG kosztuje najmniej w relacji do benzyny. Za punkt odniesienia przyjmujemy Polskę – u nas za autogaz płaci się aktualnie 38% tego, co za benzynę. Spójrzmy, jak przedstawia się to za granicą.

W Belgii relacja cenowa wynosi zaledwie 28%, w Albanii 34%, we Włoszech 36%, na Ukrainie 38%, w Portugalii 40%, w Norwegii niezłe 42%. Tam, gdzie LPG jest najdroższe, okazuje się także najmniej opłacalne – w Szwecji gaz kosztuje aż 72% ceny benzyny, w Szwajcarii niewiele lepiej, bo 65%. Prawda jest jednak taka, że gdzie by nas oczy w wakacje nie poniosły, mając do wyboru autogaz i tak z niego skorzystamy, bo to zawsze najtańsza dostępna opcja. Z góry życzymy udanych urlopów i tanich tankowań!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: mylpg.eugazeo.pl 2007-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.