REKLAMA
27.06.2011

Chińskie auta elektryczne na polskich drogach

Do krajowych salonów sprzedaży trafią pojazdy elektryczne rodem z Chin. Dystrybucją samochodów chińskiej marki BYD (Build Your Dreams) zajmie się spółka Automotive Europe Corporation, która wywodzi się z firmy Iberia Motor Company (dystrybutor Seata na polskim rynku).
REKLAMA

Firma BYD założona w 1995 r. jest jednym z największych światowych dostawców zaawansowanych baterii litowo-jonowych wykorzystywanych w telefonach komórkowych. W 2003 r. powstała spółka BYD Auto, która oferuje szeroką gamę samochodów. Są wśród nich także pojazdy z napędem elektrycznym - BYD e6.

Elektryczny BYD e6 przy dobrym skalkulowaniu ceny ma szanse na duże powodzenie na polskim rynkuBYDElektryczny BYD e6 przy dobrym skalkulowaniu ceny ma szanse na duże powodzenie na polskim rynku

Co ciekawe, pierwszym modelem, który ma być oferowany w Polsce będzie najprawdopodobniej właśnie BYD e6. Jest to pojazd z napędem wyłącznie elektrycznym. Importer przygotowuje się do testów tego pojazdu i jego homologacji.

W układzie napędowym samochodu stosuje się synchroniczny silnik prądu zmiennego z magnesami trwałymi o mocy 75 kW i potężnym momencie obrotowym o wartości 450 Nm, który napędza koła przednie.

BYD e6 jest pięciodrzwiowym kompaktem, który według deklaracji producenta na jednym ładowaniu może przejechać nawet 330 kmBYDBYD e6 jest pięciodrzwiowym kompaktem, który według deklaracji producenta na jednym ładowaniu może przejechać nawet 330 km

Według danych chińskiego producenta zamontowane na pokładzie samochodu BYD e6 akumulatory litowe (LiFePO4) zapewniają zasięg 330 km. Żywotność nowej generacji ogniw litowych określana jest na 2000 cykli ładowania i rozładowania. Parametry układu napędowego zapewniają pojazdowi o masie 2295 kg przyspieszenie do 100 km/h w czasie poniżej 14 s i możliwość osiągnięcia prędkości maksymalnej 140 km/h.

Wnętrze samochodu elektrycznego BYD e6BYDWnętrze samochodu elektrycznego BYD e6

Na stronie internetowej firmy BYD prezentowane są również dane modelu e6 w wersji z napędem 4x4. W samochodzie tym, oprócz w.w. silnika przekazującego moment obrotowy na koła przedniej osi stosuje się drugi silnik trakcyjny napędzający koła tylne. Ma on moc 40 kW i dysponuje momentem obrotowym o wartości 100 Nm. Łącznie pojazd w wersji 4x4 dysponuje mocą 200 kW i momentem o wartości 550 Nm, co zwiększa osiągi (przyspieszenie do 100 km następuje w czasie poniżej 10 s).

Oferta samochodów BYD na polskim rynku ma być w kolejnych latach rozbudowywana. Być może jako kolejny do oferty trafi pojazd z hybrydowym układem napędowym BYD F3DM (patrz dział Hybrydy i ogniwa), który jest hybrydą typu plug in. Po naładowaniu „do pełna” samochód może pokonać do 100 km przy wykorzystaniu wyłącznie napięcia elektrycznego.

 

 

 

 

 


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: wp.pl, byd.comgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.