REKLAMA
22.09.2011

Elektryczne Renault Maxity

Firma Greenway Services, specjalizująca się w usługach transportowych z wykorzystaniem wyłącznie pojazdów elektrycznych podpisała długoterminową umowę na wynajem 10 pojazdów Renault Maxity Electric. Pozwoli to na zwiększenie jej aktywności w rejonie Paryża oraz innych dużych miast Francji.
REKLAMA

Bazujący na Maxity 130.45 (rozstawy osi 2900 i 3400 mm) pojazd dysponuje dopuszczalną masą całkowitą 4,5 t, z czego blisko 2 t stanowi ładowność. We Francji jest on homologowany na szczególnych zasadach dotyczących czystych pojazdów, jako podwozie o DMC 3,5 + 1 t (dodatkowa tona jest przeznaczona na bezemisyjny napęd). Dzięki temu pojazd mogą prowadzić osoby z uprawnieniami do kierowania pojazdami do 3,5 t. Dla firm przewozowych jest to duże ułatwienie, szczególnie w rekrutacji pracowników, którzy nie muszą mieć prawa jazdy na ciężarówki.

Niewielkie wymiary Renault Maxity są idealne dla przewoźników operujących w rejonach ciasnej, wielkomiejskiej zabudowy. Dodatkową zaletą wersji Electric jest zerowa emisja spalin oraz praktycznie bezgłośna praca układu napędowegoRenaultNiewielkie wymiary Renault Maxity są idealne dla przewoźników operujących w rejonach ciasnej, wielkomiejskiej zabudowy. Dodatkową zaletą wersji Electric jest zerowa emisja spalin oraz praktycznie bezgłośna praca układu napędowego

W układzie napędowym samochodu stosowany jest asynchroniczny silnik prądu zmiennego o mocy 47 kW, dysponujący maksymalnym momentem obrotowym 270 Nm. Przebieg krzywej momentu, jak w każdym silniku elektrycznym, jest bardzo korzystny, jego maksymalna wartość jest dostępna już od startu.

Kolejnym elementem układu napędowego jest 6-biegowa skrzynia przekładniowa o zautomatyzowanym przełączaniu.

Energia elektryczna jest magazynowana w baterii 32 akumulatorów litowo-jonowych firmy Valance. Sumaryczna zdolność magazynowania energii (dla 4 battery-packów umieszczonych pod ramą) wynosi 42 kWh. Ładowanie baterii trwa 7 godzin. Możliwe jest jej doładowywanie, jednak codziennie powinna być naładowana „do pełna”.

Brak silnika spalinowego wymusił napęd elektryczny hydraulicznej pompy wspomagania układu kierowniczego oraz pompy wytwarzającej podciśnienie wspomagające pracę hamulców hydraulicznych.

Układ hamulcowy jest przystosowany do odzysku energii. W czasie hamowania silnik elektryczny przełącza się na pracę prądnicową i ładuje akumulatory.

Prędkość maksymalna samochodu wynosi 90 km/h, ale ograniczenie jej do 70 km/h przyczynia się do zwiększenia zasięgu. Według producenta przekracza on 100 km (dla samochodów, których zabudowa nie wymaga zasilania elektrycznego w czasie jazdy).

Maxity Electric powstaje w firmie PVI, której współpraca z Renault trwa od 20 lat. PVI produkuje dla Renault pojazdy elektryczne i zasilane gazem ziemnym.

Greenway Services wynajęła samochody od firmy Clovis Rent, która w ramach kontraktu, w ciągu całego okresu wynajęcia samochodów (48 miesięcy) zapewnia ich pełną obsługę (serwis, ubezpieczenie, pojazdy zastępcze, itp.). Dla Greenway Services jest to bardzo wygodne ponieważ nie ponosi praktycznie żadnego ryzyka wynikającego z eksploatacji, nie oszukujmy się, mało popularnych samochodów.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Renaultgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.