REKLAMA
19.12.2011

Elektryzująca zmiana warty

Stało się. W dobie nieustannie rosnących cen paliw, samochody z napędem elektrycznym stają się realną alternatywą dla technologii silników spalinowych. Jeszcze niedawno wyśmiewane lub traktowane z pobłażliwością, pojazdy elektryczne wchodzą na salony. Po raz pierwszy w prestiżowym konkursie Van of the Year, poważne grono 22 europejskich dziennikarzy branżowych (w tym także z Polski) zadecydowało o uhonorowaniu tytułem vana roku auta na prąd - Renault Kangoo Z.E.
REKLAMA
Kangoo Z.E.RenaultKangoo Z.E.

Niepozorne Renault Kangoo zdobyło 104 punkty na 168 możliwych, zostawiając w tyle takie auta, jak: nowe Iveco Daily, Fiat Ducato czy zmodernizowanego niedawno VW Caddy. Skąd ta decyzja? Pieter Wieman, przewodniczący międzynarodowego jury, powiedział: „Wraz z Kangoo Z.E. Renault sprawia, że gama samochodów elektrycznych staje się przystępna dla użytkowników małych samochodów dostawczych w Europie. Samochód ten przyczynia się w znaczny sposób do ochrony środowiska naturalnego, zgodnie z wyzwaniem stojącym przed branżą transportu drogowego.”

Kangoo Z.E. to „zelektryfikowana” wersja popularnego modelu ze stajni Renault. Co ciekawe, jest to pierwszy elektryczny samochód dostawczy bazujący na podzespołach jednego producenta. Kangoo Z.E. zachowało funkcjonalność i ładowność spalinowych braci. Auto napędzane jest silnikiem elektrycznym o mocy 60 KM, osiągającym 226 Nm momentu obrotowego. Dzięki silnikowi, który generuje aż 10,5 tys obr/min, możliwa stała się rezygnacja ze skrzyni biegów na rzecz przełożenia bezpośredniego z reduktorem. Akumulatory litowo-jonowe o pojemności 22 kWh umieszczono pod podłogą. Według deklaracji producenta, samochód zdolny jest pokonać dystans 160 km na jednym ładowaniu. Renault Kangoo Z.E. ładowane jest za pomocą gniazda umieszczonego pod klapką z przodu samochodu, obok prawego reflektora. Klasyczny, wolny sposób ładowania z domowego gniazda pozwala na naładowanie akumulatora czasie 6-8 godzin.

Kangoo Z.E. od początku budowane było z myślą o produkcji wielkoseryjnej. W efekcie, dzięki dużym kontraktom z pocztą francuską, Renault zebrało już zamówienia na 15 tys. samochodów. Kangoo Z.E., pierwszy samochód z gamy Renault Z.E., pojawił się po raz pierwszy w salonach Renault pod koniec października 2011. W Polsce można było go obejrzeć na targach Fleet Market miesiąc później. W połowie roku 2012 pojawi się także w polskich salonach sprzedaży Renault.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: Renaultgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.