REKLAMA
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 8
i-MiEV / Mitsubishi poprzednie następne
17.06.2009

Mitsubishi i-MiEV - porazi już wkrótce

Mitsubishi i-MiEV - porazi już wkrótce  

Od jakiegoś już czasu producent spod znaku trzech diamentów rozwija elektryczny wariant swojego małego samochodu nazwanego po prostu i. Jednobryłowe autko wyróżnia się umieszczonym z tyłu silnikiem, napędzającym tylną oś. Seryjna wersja ekologicznego i-MiEV wyjedzie na drogi już w przyszłym roku.
REKLAMA
i-MiEVMitsubishii-MiEV

Mitsubishi intensywnie testuje swój nowy model, użyczając go flotom firmowym i rządowym w różnych miejscach świata. Widocznie wyniki okazały się na tyle budujące, że można wreszcie uruchomić produkcję masową i rozpocząć sprzedaż klientom indywidualnym. Producent wiele sobie obiecuje, twierdząc nawet, że i-MiEV to „pionier, który otworzy drzwi do następnych 100 lat historii motoryzacji”. Całkiem sprytnie, bo kto będzie w stanie zweryfikować taką zapowiedź?

Także i tym razem pierwszeństwo w korzystaniu z nowego modelu (na zasadzie leasingu, pokrywającego ubezpieczenie i koszty utrzymania) będą mieć korporacje, agendy państwowe i lokalne władze - w ich ręce autka w liczbie ok. 1400 trafią już w lipcu. W tym samym czasie ruszy przyjmowanie zamówień od osób prywatnych, natomiast dostawy rozpoczną się w kwietniu 2010.

i-MiEV charakteryzuje się „kanapkową” budową, przywodzącą na myśl Mercedesa klasy A.

i-MiEVMitsubishii-MiEV


Dla zaoszczędzenia miejsca, ważne elementy (tutaj - akumulatory litowo-jonowe) umieszczono pod podłogą przedziału pasażerskiego, a silnik pod bagażnikiem, nie poświęcając w ten sposób praktyczności wyjściowego modelu. Ponadto, auto dysponuje sporą wysokością (przypomina nieco vana) i wyjątkowo dużym jak na swoją długość rozstawem osi, co pozwala jeszcze efektywniej wykorzystać przestrzeń wewnątrz.

W małym Mitsubishi próżno szukać najmniejszej choćby jednostki spalinowej, dlatego nie emituje absolutnie żadnych spalin podczas jazdy. Kiedy zaś wzięto pod uwagę dwutlenek węgla powstający w procesie produkcji energii elektrycznej napędzającej i-MiEV, okazało się, że i tak w przeliczeniu na pojedynczy egzemplarz jest to tylko 1/3 tego, co „wypluwa” przez rurę wydechową konwencjonalny, benzynowy i. Tak czy inaczej, niebezpośrednia emisja CO2 to jedyne zanieczyszczenie generowane przez elektryczny model - nie przyczynia się do powstawania cząstek stałych, tlenków azotu ani CO.

i-MiEVMitsubishii-MiEV

Istotną kwestią w wypadku takiego auta jest jego zasięg. Dla i-MiEV wynosi on ok. 160 km, co wydaje się skromnym wynikiem, ale powinno w zupełności wystarczyć większości użytkowników. Z badań Mitsubishi wynika, że 90% samochodów w Japonii nie przejeżdża w dni powszednie więcej niż 40 km dziennie, a w weekendy i święta - więcej niż 60 km dziennie, a zatem ładowanie baterii będzie konieczne tylko niewiele częściej niż np. tankowanie LPG czy CNG. Uzupełnianie zasobów energii „do pełna” ma trwać ok. 7 godzin, ale jak podaje producent, w zaledwie 30 minut będzie można odzyskać 80% pojemności akumulatorów na jednej z powstających właśnie, specjalnych stacji publicznych.

Jeżeli, drogi Czytelniku, już teraz zastanawiasz się nad możliwością zakupu tego ciekawego i czystego autka w Europie, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Koncern PSA (Peugeot-Citroen) zamierza we współpracy z Mitsubishi stworzyć własną wersję, prawdopodobnie różniącą się jedynie w szczegółach, takich jak kształt reflektorów i oczywiście logo na masce. Komputerowe wizualizacje odmiany z lwem w herbie już nawet krążą w sieci. Będziemy więc mieć do czynienia z takim samym przedsięwzięciem jak to, z którego powstały trojaczki Mitsubishi Outlander - Peugeot 4007 - Citroen C-Crosser. Ciekawe, czy i tym razem japoński oryginał będzie najładniejszy...


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Mitsubishigazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.