REKLAMA
25.10.2008

Peapod - samochód elektryczny jak kokon

Ekologiczny pojazd nowej generacji - tak można określić nowe auto o nazwie Peapod skonstruowane przez inżynierów firmy GEM (Green EcoMobility), należącej do Chryslera. Samochód przypomina swym wyglądem wielki kokon. Ten czteroosobowy pojazd o zerowej emisji spalin. wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy maksymalnej 12 KM. Odzyskuje część energii w trakcie hamowania (tzw. regenerative braking). Energia magazynowana jest w sześciu 12-woltowych akumulatorach kwasowych, tworzących zespół prądowy 72 V wraz z wbudowanym systemem ładowania z domowej lub miejskiej sieci elektrycznej ze standardowego gniazdka 110 V. Ma długość 298,6 cm, wysokość 177,8 cm i szerokość 144,8 cm.
REKLAMA
 Peapod Chrysler Peapod

Pojazd może poruszać się z maksymalną prędkością 40 km/h, jego prędkość eksploatacyjna wynosi 24 km/h. Pokonuje on maksymalnie 48 km, potem należy przez 6-8 godzin ładować akumulatory.

Samochód ma nowy wzór konsoli centralnej z interfejsem iPod’a oraz obsługą ‘hands-free’ multimedialnego iPhone’a kierowcy. Do kolejnych innowacji w nim zastosowanych należą ergonomiczne fotele o strukturze siatki, pozwalające na dobrą cyrkulację powietrza oraz szerokie zastosowanie materiałów z recyklingu, które nadają się do powtórnego przetworzenia.

Produkcja nowego GEM rozpocznie się w roku 2009.

 Peapod Chrysler Peapod

Peapod jest pierwszym z serii nowych produktów, które zmienią wyobrażenie o pojazdach elektrycznych przyszłości - twierdzi Bruce Coventry, dyrektor naczelny GEM/GreenEcoMobility. Jak powiedział, nowa generacja GEM pozwoli poszerzyć istniejący rynek na czyste i bezemisyjne technologie transportu. Oprócz GEM Peapod plany firmy przewidują sprzedaż nowego, lekkiego pojazdu dostawczego o napędzie elektrycznym oraz większego, typowo miejskiego, o zwiększonym zasięgu i lepszych osiągach. Pojazdy te wejdą do produkcji już w przyszłym roku.

Do tej pory wyprodukowano i sprzedano ponad 38000 pojazdów GEM. Dzisiaj te samochody o zerowej emisji spalin są najpopularniejszymi w swojej klasie w USA. Najczęściej zobaczyć je można w centrach miast i dzielnicach mieszkalnych, bazach wojskowych, kampusach uniwersyteckich, centrach korporacyjnych i handlowych, a także w miejskich, stanowych i federalnych parkach krajobrazowych.

 Peapod Chrysler Peapod

W ciągu ostatnich dziesięciu lat GEM stał się liderem wśród użytkowanych w kraju pojazdów o akumulatorowym, czysto elektrycznym napędzie - podkreśla Rick Kasper, prezes i dyrektor operacyjny GEM/GreenEcoMobility.

Samochody GEM oferowane są w sześciu wersjach modelowych: dwu-, cztero- i sześcioosobowych oraz trzech użytkowych. Ich prędkość wynosi 40 km/h, mają zasięg 48 kilometrów. Są dopuszczone do normalnego ruchu drogowego w ponad 40 stanach USA.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Tadeusz Belerski
źródło: Chryslergazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.