REKLAMA
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 3
fot. gazeo.pl / Otwarciu pierwszego w Łodzi punktu doładowań samochodów elektrycznych towarzyszyła liczna grupa przedstawicieli lokalnych mediów poprzednie następne
19.04.2012

Punkt doładowań pojazdów elektrycznych w Łodzi

Punkt doładowań pojazdów elektrycznych w Łodzi fot.gazeo.pl

Firma e+, której celem jest upowszechnienie na naszym rynku elektrycznej motoryzacji uruchomiła pierwszy w Łodzi punkt doładowań pojazdów elektrycznych. Jest to 14 z kolei taki punkt, pozostałe funkcjonują w Warszawie.
REKLAMA

Zgodnie z ideą samochody elektryczne powinny być doładowywane w miarę możliwości w czasie każdego postoju. Wynika to z faktu, że baterie trakcyjne we współczesnych pojazdach elektrycznych oferują niewielki zasięg na poziomie 100 - 150 km, a proces ładowania jest czasochłonny. Z tego powodu wykorzystanie każdego postoju do przynajmniej częściowego doładowania baterii trakcyjnych jest bardzo istotne, a instalowanie punktów doładowań w centrach handlowych wydaje się, w tym kontekście, znakomitym pomysłem.

fot. gazeo.plPrezes firmy e+, Katarzyna Siekowska przy terminalu doładowania samochodów elektrycznych w łódzkiej Manufakturze

Samochód jest zostawiany na parkingu, oczkując na powrót właściciela z zakupów, więc czemu tego czasu nie wykorzystać na doładowanie baterii?

Takiej filozofii jest wierna firma e+, która instaluje punkty doładowań samochodów elektrycznych, rozpoczynając właśnie od lokalizacji w centrach handlowych. Dotychczas były to tylko stołeczne galerie handlowe.

19 kwietnia firma otworzyła pierwszy punkt poza Warszawą. Powstał on w Łodzi, w Manufakturze, jednej z ciekawszych galerii handlowych w Polsce. Punkt doładowań jest dostępny bezpłatnie. Korzystanie z niego wymaga specjalnej karty zbliżeniowej wydawanej w biurze Manufaktury.

Oprócz tworzenia infrastruktury do doładowania samochodów elektrycznych e+ zajmuje się szeroko pojętą mobilnością elektryczną, dostarczając usługi w postaci finansowania (leasing lub wynajem), serwisu, ubezpieczenia i assistance samochodów z napędem elektrycznym. Firma jako pierwszy podmiot w Polsce zajęła się krótko- i długoterminowym wynajmem samochodów elektrycznych Mitsubishi i-MiEV w ramach współpracy z siecią wypożyczalni samochodów Express.

Z badań Samar-u wynika, że w 2011 r. w Polsce sprzedano poniżej 40 szt. pojazdów elektrycznych, podczas gdy we Francji miesięcznie rejestruje się pond 400 takich samochodów. Liczby pokazują, że pracy dla takich firm jak e+ nie powinno w najbliższych latach zabraknąć.

Otwarcie punktu doładowań było jednym z wydarzeń Car Show, odbywającej się w dniach 19 - 22 kwietnia 2012 r. w Manufakturze wystawy samochodów, na której zgromadzono pojazdy przeznaczone dla różnych grup użytkowników. Wśród nich na szczególną uwagę zasługiwała ekspozycja samochodów elektrycznych. Zaprezentowano co prawda tylko 3 takie pojazdy, ale były to produkty mocno zróżnicowane, przeznaczone dla zupełnie innych użytkowników.

fot. gazeo.plTesla Roadster

Miłośnikom samochodów sportowych z pewnością przypadła do gustu Tesla Roadster z elektrycznym silnikiem o mocy 250 KM, który zapewnia pojazdowi o masie 1220 kg przyspieszenie do 100 km/h w czasie 3,9 s. Bateria trakcyjna samochodu zapewnia zasięg na pziomie 350 km.

Na kierowców ceniących oszczędną eksploatację w mieście oczekiwał Mitsubishi I-MiEV. Samochód z silnikiem o mocy 64 KM zapewnia prędkość maksymalną 130 km/h, a zamontowana pod samochodem bateria trakcyjna pozwala na uzyskanie zasięgu około 100 km.

fot. gazeo.plRenault Kangoo Express Z.E.

Propozycją dla przedsiębiorców było Renault Kangoo Express Z.E. Pojazd będzie wprowadzony do sprzedaży na polskim rynku dopiero jesienią. W jego układzie napędowym zastosowano silnik elektryczny o mocy 44 kW. Bateria trakcyjna jest umieszczona pod samochodem i jak deklaruje producent zapewnia zasięg 160 km. Elektryczne Kangoo ma także taką samą objętość ładowni (3 - 3,5 m3) i ładowność (650 kg) jak wersja napędzana silnikiem spalinowym.

Pomimo tego, że organizowany w Manufakturze Car Show jest imprezą o charakterze lokalnym i zaangażowani są w nią łódzcy dealerzy zgromadzono bardzo ciekawą ekspozycję samochodów. Świadczy to o dużym zaangażowaniu wystawców, którzy chcieli wpisać się w ekologiczny nurt wystawy.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: e+, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.