REKLAMA
04.04.2011

Rolls-Royce 102 EX - niemożliwe staje się możliwe

Kurtyna w górę i oto jest - pierwszy w dziejach elektryczny samochód ze słynną figurką Spirit of Ecstasy na osłonie chłodnicy! Choć w tej formie nigdy nie trafi na rynek, stanowi sygnał świadczący o tym, że nawet tak niszowi producenci jak nobliwa firma z Goodwood muszą myśleć o czasach, kiedy o ropie naftowej pisać się będzie jedynie w podręcznikach do historii.
REKLAMA
102 EXRolls-Royce102 EX

Wraz z oficjalnym odsłonięciem samego auta - którego wygląd zresztą nieszczególnie zaskakuje, poza detalami - podano garść najważniejszych szczegółów dotyczących specyfikacji technicznej. Aby nie przynieść ujmy marce, inżynierowie zamontowali w zelektryfikowanym Phantomie dwa silniki o łącznej mocy 394 KM i momencie obrotowym o wartości 800 Nm, które zapewniają potężnemu pojazdowi przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 8 s. Robi wrażenie, jednak takie osiągi okupione są znacznym zużyciem energii zgromadzonej w bateriach. Parafrazując klasyka: mamusię oszukasz, tatusia oszukasz, ale fizyki nie oszukasz...

Akumulatory mają bowiem pojemność aż 71 kWh (prawie dokładnie trzy razy więcej niż te w Nissanie Leaf), lecz mimo to wystarczają na pokonanie jedynie 200 km po naładowaniu do pełna.

102 EXRolls-Royce102 EX

A i to w dużej mierze dzięki elektronicznemu ograniczeniu prędkości maksymalnej do 160 km/h. Ze względu zaś na niebagatelny rozmiar, uzupełnienie wyczerpanych zapasów z konwencjonalnego, jednofazowego gniazdka trwa 20 (słownie: dwadzieścia!) godzin. Podłączenie do trójfazowego źródła energii skraca proces do bardziej akceptowalnych 8 godzin, ale i tak widać wyraźnie, że najbliższe lata należą do samochodów elektrycznych nie większych niż Volkswagen Golf. Paradoksalnie, bogacze - którzy zawsze mają przywilej korzystania z innowacji jako pierwsi - muszą poczekać. Jest więc jeszcze sprawiedliwość na tym świecie, choć z drugiej strony szejkowie raczej nie drepczą nerwowo w miejscu w oczekiwaniu na oszczędne, ekologiczne Rolls-Royce’y.

102 EXRolls-Royce102 EX

Interesującym udogodnieniem jest natomiast możliwość indukcyjnego ładowania ogniw modelu 102 EX. Wystarczy zaparkować samochód nad specjalną matą i uruchomić ładowarkę, a reszta „magicznie” dzieje się sama - bez przewodów i wtyczek. Słusznie, bo trzeba przyznać, że dostojny „Rolls” z kablem zwisającym u nadwozia nie jest już tak dostojny. A może to tylko kwestia przyzwyczajenia? Ekologicznego wizerunku kolosa dopełnia brak drewna w wystroju wnętrza (jego miejsce zajmuje specjalnie pleciona folia aluminiowa) oraz fakt użycia olejów roślinnych do barwienia naturalnej skóry (wszak wilk nie zmienia w klatce swej natury) pokrywającej kabinę od podłogi aż po dach. Kropkę nad i stanowią detale świadczące o rodzaju zastosowanego napędu: gniazdo ładowania w tylnym słupku dachowym i wskaźnik poziomu energii na desce rozdzielczej.

102 EX; 1 - źródło energii, 2 - mata transmisyjna; 3 - bezprzewodowy przesył energii i danych; 4 - mata odbiorcza; 5 - moduł sterujący; 6 - akumulatorRolls-Royce102 EX; 1 - źródło energii, 2 - mata transmisyjna; 3 - bezprzewodowy przesył energii i danych; 4 - mata odbiorcza; 5 - moduł sterujący; 6 - akumulator

Brylujący na genewskim parkiecie 102 EX to tylko laboratorium na kołach, lecz prędzej czy później (raczej później) pojawi się jakiś Rolls-Royce napędzany inaczej niż benzyną. Niewykluczone, że będzie to jeden z ostatnich samochodów świata, jaki pożegna się z paliwami produkowanymi z ropy naftowej, ale w końcu i ten bastion upadnie. Elektryczny Phantom w kolorze Atlantic Chrome to na razie tylko pusta deklaracja, którą wypada uczynić w czasach, gdy manifestowanie troski o stan środowiska naturalnego to nie tylko kwestia dobrego tonu, ale wręcz konieczność, w końcu jednak takie samochody staną się rzeczywistością. Choć nie codziennością - w końcu Rolls to Rolls i nigdy nie będzie autem dla mas.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Rolls-Roycegazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.