REKLAMA
11.12.2013

Suzuki Every EV - 1300 km na jednym ładowaniu

Powszechnie uważa się, że samochody elektryczne pozostają niezbyt praktyczne na co dzień ze względu na zbyt mały zasięg na jednym ładowaniu i zbyt długi czas trwania tegoż ładowania. Wygląda na to, że wiele zależy od stylu jazdy i nawyków kierowcy...
REKLAMA
Rekordowe Suzuki Every EV i jego kierowcyfot. Japan TimesRekord pobity - można odkorkować szampana! Czy co oni tam w Japonii piją w geście zwycięstwa...

Czteroosobowa grupa japońskich kierowców dokonała niezwykłego wyczynu – prowadząc zmodyfikowanego mikrovana Suzuki Every osiągnęli zasięg 1300 km na jednym ładowaniu akumulatorów! O ile jakość tej informacji obniża nieco fakt, że samochód nie był standardowym produktem wprost z fabryki, ale egzemplarzem specjalnie przygotowanym do bicia rekordów poprzez „wypchanie” znacznej przestrzeni wewnątrz akumulatorami litowo-jonowymi, ale jedno pozostaje pewne: za ten wyczyn należy się wpis do Księgi Guinnessa, bowiem poprzedni wynik poprawiono aż o 300 km!

Załoga jechała non-stop, robiąc przerwy jedynie na zmiany za kierownicą. Najbardziej prominentna postać wśród prowadzących rekordowe Every to bez wątpienia Kenjiro Shinozuka – pierwszy japoński triumfator Rajdu Dakar (wygrał w tej arcytrudnej imprezie w 1997 r.). Auto poruszało się w dzień i w nocy po 25-kilometrowej trasie wytyczonej ulicami miejscowości Ogata w prefekturze Akita w Japonii, osiągając średnią prędkość ok. 30 km/h. Wolno, ale liczyła się oszczędność energii, nie czas jazdy.

Czego dowodzi całe to przedsięwzięcie? Najpewniej tego, że jeśli wyładuje się mały, pudełkowaty samochodzik akumulatorami po sam dach i jeździ nim w kółko w niespiesznym tempie, można uzyskać wpis do księgi rekordów. Inicjatywa Japończyków nie przynosi przełomu w zakresie technologicznym i nie przekłada się na postęp w dziedzinie samochodów elektrycznych dostępnych w salonach dealerskich. Miejmy mimo wszystko nadzieję, że nadejdzie w końcu dzień, kiedy zasięg rzędu 1300 km na jednym ładowaniu w aucie „na baterie” będzie czymś normalnym. A póki co – gratulujemy rekordzistom!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Japan Timesgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.