REKLAMA
24.05.2010

Chevrolet Volt MPV5 - głowa rodziny?

Podczas targów Auto China 2010 w Pekinie Chevrolet zaprezentował nową, większą odmianę swojego osławionego już hybrydowego Volta, oznaczoną dodatkowym symbolem MPV5. Samochód wygląda jak zelektryfikowany koncepcyjny Orlando z 2008 roku i obiecuje, że potrafi całkiem nieźle jeździć bez benzyny. W końcu nie na darmo nosi takie, a nie inne imię.
REKLAMA
MPV5Chevrolet VoltMPV5

W razie, gdyby oryginalny Volt - kiedy wreszcie z niekończącego się ciągu zapowiedzi i prezentacji wyłoni się seryjny, dostępny w salonach samochód - wydał się komuś, ze swoimi czterema miejscami i przeciętnym bagażnikiem, niedostatecznie rodzinny, będzie miał alternatywę. MPV5 oferuje przestrzeń dla pięciorga pasażerów oraz odpowiednio pojemny bagażnik (864/1760 l po złożeniu kanapy). Wszystko to na ok. 4,5 m długości, co jest wartością bardzo kompaktową, zważywszy kraj pochodzenia. Van ma rozstaw osi zaledwie o 15 mm większy od pierwowzoru.

MPV5Chevrolet VoltMPV5


Pod zewnętrzną powłoką znalazł się, znany już ze „zwykłego” Volta, 151-konny silnik elektryczny generujący 370 Nm momentu obrotowego od samego startu. Pod podłogą przedziału pasażerskiego spoczywa zaś pojemna na 16 kWh bateria w kształcie litery T, mająca zapewniać autu zasięg 51,5 km bez użycia płynnego paliwa. Gdy jednak energii w akumulatorze zabraknie, do akcji niczym filmowy superbohater wkracza 1,4-litrowa jednostka spalinowa, która na bieżąco wytwarza siłę napędową dla elektronowego „brata”. Dzięki temu, Volt MPV5 potrafi przejechać ponad 480 km bez tankowania i ładowania.

 

MPV5Chevrolet VoltMPV5

Potem wystarczy samo tankowanie, ale dla większej oszczędności warto podłączyć samochód do gniazdka. O ile ma się „na zbyciu” od 4 do 8 godzin...

Auto wyposażono w szereg technologii zwiększających jego wydajność (odzyskiwanie energii kinetycznej hamowania czy opony o niskich oporze toczenia). Jednocześnie nie zapomniano o zapewnieniu podróżnym odpowiedniego poziomu komfortu. Fotele i kanapę pokryto skórą, a w dachu zamontowano dwa szyberdachy. 19-calowe felgi z kutego aluminium dopełniają luksusu.

 

MPV5Chevrolet VoltMPV5

Nie wiadomo jednak, kiedy i czy crossover na bazie Volta dołączy do gamy Chevroleta, ani tym bardziej w jakim terminie pojawi się w Europie pod szyldem Opla. Być może miejsce premiery wskazuje na inne priorytety dla General Motors - w końcu Chiny to już największy rynek motoryzacyjny świata. Niedługo się przekonamy.

 

 

 


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Chevroletgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.