REKLAMA
27.09.2009

Hyundai ix-Metro - na dzikie, miejskie ostępy

Koreańska firma, z której samochodów jeszcze kilkanaście lat temu wszyscy się śmiali, nie zwalnia tempa. By zrealizować swój ambitny cel - wejście do pierwszej trójki największych producentów na świecie - ciągle prezentuje nowe auta seryjne i koncepcyjne. Tę drugą kategorię właśnie zasilił hybrydowy ix-Metro.
REKLAMA
ix-MetroHyundaiix-Metro

Samochód „ochrzczono” wiele mówiącą nazwą: „ix” to u Hyundaia oznaczenie modeli przeznaczonych do jazdy także poza utwardzonymi drogami (np. ix55 i nowy, zastępujący Tucsona, ix35), natomiast przyrostek „Metro” sugeruje miejski charakter. Hmm... Czyżby auto w sam raz do przedzierania się przez dziurawe ulice polskich metropolii? Pewnie też, ale nie tylko.

Nowy prototyp łączy w sobie kilka trendów charakterystycznych dla współczesnej motoryzacji, m. in. hybrydowy napęd i downsizing. Zamontowany w nim silnik benzynowy ma jedynie 3 cylindry i 1 l pojemności skokowej, jednak dzięki turbodoładowaniu i wtryskowi bezpośredniemu generuje imponującą moc - aż 125 KM. „Muskularną” jednostkę połączono z dwusprzęgłową skrzynią biegów o 6 przełożeniach i oczywiście z motorem elektrycznym. Wszystko to daje bardzo dobre rezultaty - emisja CO2 wynosi, według danych producenta, zaledwie 80 g/km.

ix-MetroHyundaiix-Metro

Hyundai nie ogłosił jak na razie, czy niespełna 4-metrowy ix-Metro jest zapowiedzią konkretnego auta czy tylko „sztuką dla sztuki”. Na pewno nie należy spodziewać się, by w najbliższym czasie wyjechał na ulice w niezmienionym kształcie, ale nie ma wątpliwości, że wykorzystana w nim technologia znajdzie drogę do masowo produkowanych modeli koreańskiej marki. Sukces jest niemal gwarantowany, ponieważ Europa dosłownie oszalała na punkcie crossoverów i małych, oszczędnych samochodów, a więc pseudoterenówka segmentu B trafia w samo sedno. Wszystko się okaże, ale szkoda byłoby nie wykorzystać takiej szansy.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Hyundaigazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.