REKLAMA
25.10.2008

Nadchodzi Toyota A-BAT

Toyota, która na skutek skoków cen paliw poniosła spore straty w segmencie samochodów terenowych, ogłosiła plan nowego hybrydowego A-BAT i rezygnację z produkcji modelu terenowego pick-up’a Tundra.
REKLAMA
 Toyota A-BATPickupTruck.com Toyota A-BAT

Toyota ogłosiła, iż plan produkcji wielkiego pick-upa Tundra napędzanego 5,7 litrowym silnikiem Diesla V8 „nie pasuje do obecnych tendencji na rynku motoryzacyjnym, preferującym samochody bardziej ekologiczne z silnikami o mniejszych pojemnościach i mocy” i oficjalnie zrezygnowała z produkcji tego wozu.

Zamiast niego na początku przyszłej dekady w salonach pojawi się całkowicie nowa konstrukcja, określana obecnie studyjnym kodem A-BAT. Pierwsze ujawnione przez PickupTruck.com wizualizacje tego wozu wskazują, iż ma być on kompaktowym SUV-em. Jedna z jego wersji, dotąd nie ujawniona, przeznaczona wyłącznie na rynek USA, ma być z kolei pick-upem.

 Toyota A-BATPickupTruck.com Toyota A-BAT

A-BAT, autorstwa Toyota’s Advanced Product Strategy Group i Calty Design Research, ma być pierwszym SUV-em nowej dekady, zbudowanym z dużym udziałem tworzyw ekologicznych, drewna (m.in. deska rozdzielcza, elementy wyposażenia kabiny), o modułowej konstrukcji zarówno zespołu napędowego jak i układu przeniesienia mocy oraz układów elektronicznych.

Modułowość układów zasilania ma pozwolić na montowanie nie tylko napędu hybrydowego, przewidzianego jako podstawowy, ale także napędu alternatywnego, opartego na ogniwach paliwowych. Inżynierowie Toyoty w swoich raportach twierdzą, iż około 2015. roku ogniwa paliwowe zaczną wkraczać do segmentu droższych samochodów osobowych i popularnych aut kompaktowych.

Obecny A-BAT dysponuje konstrukcją świadczącą, że całą platformę przejęto z modelu Toyota Highlander II, zaś nadwozie i wyposażenie jest całkowicie nowe. Nowy ma być też układ przeniesienia napędu i silnika, pozwalający na jazdę terenową na napędzie elektrycznym. Według informacji Toyoty, A-BAT miałby należeć do kategorii „global”, czyli być sprzedawanym w podstawowej wersji w całej światowej sieci sprzedaży.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Marek Mejssner
źródło: PickupTruck.com, Daily Techgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.