REKLAMA
07.04.2008

Pierwszy w Polsce autobus hybrydowy na ulicach Poznania

W poniedziałek 31 marca przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o. podpisali z firmą Solaris Bus & Coach S.A. umowę na zakup autobusu z napędem hybrydowym - Solaris Urbino 18 Hybrid. Będzie to pierwszy w Polsce pojazd komunikacji publicznej z tak nowoczesnym napędem. Ekologiczny Solaris wyjedzie na ulica Poznania w październiku tego roku.
REKLAMA

Firma Solaris z siedzibą w Bolechowie k/Poznania, jako pierwszy producent w Europie, rozpoczął seryjną produkcję i sprzedaż autobusów z napędem hybrydowym. Premiera Solarisa Urbino Hybrid odbyła się we wrześniu 2006 roku podczas targów pojazdów użytkowych w Hanowerze.

Hybrydowy napęd Solarisa Urbino Hybrid, to połączenie technologii tradycyjnego silnika spalinowego Diesla z silnikami elektrycznymi. Korzyści z zastosowania napędu hybrydowego to:
- zmniejszenie zużycia paliwa od 15 do 30%, a co za tym idzie, redukcja emisji CO2 - gazu odpowiedzialnego za tzw. efekt cieplarniany
- zmniejszenie zawartości szkodliwych cząstek NOx w spalinach o 10-39%
- zmniejszenie ilości cząstek stałych w spalinach o 51-97%
- mniejszy hałas na zewnątrz i wewnątrz pojazdu
- autobus hamuje silnikami elektrycznymi, pracującymi w tym czasie jako generatory prądu, dzięki czemu energia powstająca podczas hamowania jest przechowywana w specjalnych bateriach, a autobus wymaga rzadszej wymiany tarcz i okładzin hamulcowych.
- rzadsze wymiany oleju w silniku dieslowskim, który jest mniej intensywnie eksploatowany

Dzięki powyższym cechom autobusy hybrydowe marki Solaris są wyjątkowo przyjazne środowisku. Właściwości napędu sprawiają, że jazda autobusem hybrydowym jest bardzo komfortowa i ekonomiczna, a im większe natężenie ruchu tym większe korzyści z zastosowanie napędu hybrydowego.
Solaris Urbino Hybrid zakupiony przez MPK Poznań, to w pełni niskopodłogowy autobus przegubowy o długości 18 metrów, który na pokład będzie mógł zabrać ponad 140 pasażerów.

Od momentu premiery Solarisy Urbino z napędem elektryczno-dieslowskim zakupiły takie miasta jak: Drezno, Lipsk i Bochum w Niemczech oraz Lenzburg w Szwajcarii. W realizacji są kontrakty z przewoźnikami z Bremy, Monachium i Hanoweru.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

mototarget.pl
źródło: Solaris, mototarget.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.