REKLAMA
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 7
Hybrid Tourer Concept / Subaru poprzednie następne
13.10.2009

Subaru Hybrid Tourer Concept - hybrydowy bokser

Subaru Hybrid Tourer Concept - hybrydowy bokser  

Kiedy Ferrari wyprodukuje pierwszego diesla, a Subaru zastąpi silniki z cylindrami w układzie przeciwsobnym bezszelestnymi motorami elektrycznymi, nastąpi koniec świata. Tak przynajmniej mówi pradawna przepowiednia, która właśnie zaczyna się wypełniać.
REKLAMA
Hybrid Tourer ConceptSubaruHybrid Tourer Concept

Salon samochodowy w Tokio za pasem, dlatego też poszczególne firmy zaczęły ujawniać, co na nim pokażą. Fani Subaru będą mogli obejrzeć koncepcyjnego Tourera, który oprócz dwulitrowego silnika z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem dysponuje także motorem elektrycznym, a nawet dwoma. Przypuszczamy, że słynąca z bokserów i symetrycznego napędu na 4 koła firma nie pozwala sobie na auto w pełni elektryczne, by jej miłośnicy nie doznali szoku. Na razie więc armagedon nam nie grozi, ale za kilka lat...

Samochód, który do swojego wnętrza zaprasza przez podnoszone do góry, szerokie drzwi (po jednych na stronę), ma wszystko to, czego oczekujemy po modelu tej marki, plus po jednym motorze na prąd na każdą z osi i akumulatory litowo-jonowe. Dodatkowe silniki oferują zróżnicowaną moc i wykonują odmienne funkcje - tylny, 27-konny, działa samodzielnie przy ruszaniu oraz jako „wspomagacz” podczas przyspieszania, natomiast przedni, 13-konny, służy jako generator energii podczas hamowania oraz pomocnik przy podjazdach pod górę.

Hybrid Tourer ConceptSubaruHybrid Tourer Concept

Zespół napędowy uzupełnia bezstopniowa skrzynia CVT Lineatronic, podobno jedna z najlepszych tego typu przekładni na świecie. Po „spalinowej stronie mocy” pracuje urządzenie dostarczające tego charakterystycznego, basowego warkotu. Ile „kucyków” krzesze ta nowoczesna jednostka - na razie nie ujawniono.

Hybrid Tourer ConceptSubaruHybrid Tourer Concept


Ponieważ w dzisiejszych czasach hybryda to już nic nowego, Tourerowi zaaplikowano także coś naprawdę odkrywczego, a mianowicie system EyeSight+. Ten elektroniczny asystent kierowcy używa dwóch kamer dla wykrywania przeszkód na drodze i doradza kierowcy stosowne manewry w celu uniknięcia kolizji. Wreszcie auto dla niedowidzących! Całość opakowano w nowoczesne nadwozie w stylu Subaru, z tyłem przypominającym futurystyczną Alfę Romeo. Jeśli możemy potraktować prototypowy Hybrid Tourer Concept jako zapowiedź następnej Imprezy, to przyszłość modelu, który dotąd funkcjonował jako poligon doświadczalny dla stylistycznych eksperymentów (zazwyczaj nieudanych), rysuje się w jasnych barwach.

Hybrid Tourer ConceptSubaruHybrid Tourer Concept

Pasjonaci Subaru mogą spać spokojnie. Warkot boksera nie ustąpi póki co miejsca cichemu szumowi, a tam, gdzie zawsze znajdował się wlew paliwa, nie pojawi się znienacka gniazdko elektryczne. Ekologia ekologią, ale niektóre rzeczy są święte i powinny trwać nienaruszone aż po sądny dzień. Amen.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Subarugazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.