REKLAMA
27.01.2009

Volt i Amper dwa bratanki

Opel szykuje własną odmianę sławnego już Chevroleta Volta, pod równie adekwatną nazwą Ampera. Będzie to pierwszy na europejskim rynku samochód hybrydowy typu plug-in, czyli auto elektryczne o zasięgu zwiększonym dzięki konwencjonalnej jednostce napędowej.
REKLAMA
Ampera teaserOpelAmpera teaser

General Motors jest w stanie przedzawałowym, o ile nie agonalnym, co dotyczy niestety również jego europejskich oddziałów - Opla i Saaba. Firma nie składa jednak broni i opracowuje nowe modele, także bardzo zaawansowane technicznie i „zielone”. Najświeższe rozwiązania amerykańskiej centrali w dziedzinie czystego napędu dotarły na Stary Kontynent, gdzie podczas marcowego salonu w Genewie zmaterializują się w postaci nowego modelu z błyskawicą na masce.
Ampera będzie de facto Voltem w przebraniu. Takie „klonowanie” jest w branży motoryzacyjnej powszechne i nie zawsze chwalebne, tym razem jednak nie będzie nam dane na podstawie detali zastanawiać się, z którym autem mamy akurat do czynienia, ponieważ pierwowzór Chevroleta nie będzie oferowany w Europie.

Oplowski odpowiednik będzie mógł przejechać do 60 km w trybie całkowicie elektrycznym, po czym do akcji wkroczy mały silnik spalinowy. Nie będzie on jednak dostarczał siły napędowej, a tylko generował energię dla motoru na prąd, by można było bez ryzyka wyczerpania litowo-jonowych baterii kontynuować podróż. Akumulator ładuje się z 230-woltowego gniazdka przez noc.

Zgodnie z panującą ostatnio modą, firma z Rüsselsheim opublikowała tzw. teaser, czyli zdjęcie ukazujące bez szczegółów sylwetkę nowego auta. Dokładny wygląd i dalsze dane techniczne poznamy tuż przed premierą, podczas prasowej prezentacji 3 marca.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Opelgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.