REKLAMA
LPG
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 5
fot. EKO PLINI / Gallardo to wyprodukowane w największej liczbie egzemplarzy Lamborghini. Widoczną tutaj wersję LP560 dostosowała do zasilania LPG firma Atiker poprzednie następne
18.05.2015

Lamborghini Gallardo LP560 na LPG

Lamborghini Gallardo LP560 na LPG fot. EKO PLINI

Firma Atiker (turecki producent zbiorników LPG), a właściwie jej oddział w Tajlandii, dostosował do zasilania LPG, Lamborghini Gallardo LP560, samochód o mocy 552 KM i prędkości maksymalnej 325 km/h.
REKLAMA

Samochód pokazano na wystawie NGV Bangkok w 2012 r., na której cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Konwersja na LPG tego pojazdu miała na celu pokazanie możliwości firmy i jej produktów, które pozwalają na adaptację na gaz praktycznie wszystkich pojazdów, włączając w to także tzw. supersamochody.

Lamborghini Gallardo LP560 LPGfot. AtikerZasilane LPG Lamborghini Gallardo LP560 na wystawie NGV Bangkok 2012 na stoisku Atiker

Lamborghini Gallardo LP560 jest wyposażone w widlastą 10-cylindrową (40-zaworową) jednostkę napędową o pojemności skokowej 5,2 l, która dysponuje mocą 553 KM. Kąt rozwarcia pomiędzy rzędami cylindrów wynosi 90º. Imponująca wartość mocy jest osiągana przy 8000 obr./min. Maksymalny moment obrotowy 540 Nm jest rozwijany przy 6500 obr./min.

Do konwersji silnika na LPG użyto podzespołów produkowanych przez firmę Atiker. Zastosowano sterownik Atiker 10 Cylinders SafeFast OBD II, który steruje dziesięcioma wtryskiwaczami dostarczającymi LPG w stanie gazowym w pobliże zaworów dolotowych silnika.

Płynna mieszanina propanu i butanu jest odparowywana w reduktorze Atiker SR06 Super Max.

LPG jest przechowywane w niewielkim zbiorniku zamontowanym w przedniej części pojazdu. Nie jest to rozwiązanie akceptowane przez przepisy ale przypomnijmy, że jest to przede wszystkim pojazd demonstracyjny. Zastosowano niewielki zbiornik walcowy o średnicy 315 mm. Paliwo jest doprowadzane do komory silnikowej z wykorzystaniem przewodu elastycznego (Atiker Thermoplastic).


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Atiker, EKO PLINIgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.