REKLAMA
LPG
21.07.2009

Mitsubishi Fuso Canter - LPG płynie z prądem

LPG już było, hybrydy były, hybrydy plug-in też, nawet hybrydy na LPG... Ale hybrydy plug-in na LPG, w dodatku ciężarowej - jeszcze nie! Aż do teraz. W Wielkiej Brytanii powstało elektryczne Mitsubishi Fuso Canter, któremu energii dostarcza generator zasilany płynnym gazem!
REKLAMA
Mitsubishi Fuso Cantermedia.daimler.comMitsubishi Fuso Canter

Niecodzienną konwersję, dzięki której 3,5-tonowa ciężarówka emituje mniej niż 100 gramów dwutlenku węgla na kilometr, przygotowała firma Eco City Vehicles, zajmująca się przygotowywaniem ekologicznie przyjaznych pojazdów dla miast, np. taksówek. Canter jest obecnie dostępny jako furgon, ze stałą zabudową przestrzeni ładunkowej, w przygotowaniu znajduje się kompaktowa śmieciarka dla służb miejskich.

Zasadniczym źródłem napędu auta są silniki elektryczne, zasilane z pokładowych akumulatorów. Auto ma „wtyczkę”, dzięki której rozładowane baterie napełnia się z powrotem w ciągu nocy, jednak by zapobiec nagłej utracie energii „na służbie”, Mitsubishi wyposażono także w 1-litrowy motor spalinowy, używający LPG jako swego paliwa. Ta niewielka jednostka nie przenosi wytwarzanej przez siebie mocy na koła, a jedynie generuje prąd niezbędny do dalszej pracy cichego, elektrycznego „brata”. W ten sposób zasięg wydłużono do 120 mil, czyli ok. 190 km. Do codziennej jazdy w warunkach miejskich - jak ulał!

Twórcy niezwykłego samochodu nie kryją zadowolenia. Jak powiedział Peter DaCosta, szef Eco City Vehicles, hybrydowy Canter na gaz ma stanowić alternatywę dla dostawczych aut w pełni elektrycznych, a jednocześnie ma cechować się bardzo niską emisją spalin, na poziomie nieosiągalnym dla odpowiedników stricte spalinowych. Auto będzie sprzedawane wyłącznie w krajach Zjednoczonego Królestwa i Irlandii, docelowo też ma powstawać na Wyspach (póki co, budowane jest w Portugalii) - w zakładach Eco City Vehicles w Coventry, gdzie aktualnie dokonuje się konwersji taksówek na LPG. W dalszej perspektywie opracowana zostanie większa wersja 7,5-tonowa.

Mitsubishi Fuso Cantermedia.daimler.comMitsubishi Fuso Canter

My również cieszymy się, że pomysłowi przedsiębiorcy wcielają w życie tak interesujące przedsięwzięcia. Dzięki ich inwencji zmniejszy się poziom hałasu i zanieczyszczenia w miastach, a służby komunalne i małe firmy zyskają tanie w eksploatacji narzędzie pracy, którym bez przeszkód będzie można dostarczać towary nawet do centrów europejskich stolic, zamkniętych dla samochodów napędzanych konwencjonalnie. LPG dowodzi na przykładzie hybrydowego Cantera, jak wiele jest warte, zwłaszcza w połączeniu z jeszcze czystszą technologią elektryczną. Życzymy autorom przedsięwzięcia niesłabnącego zapału!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: UKLPG, media.daimler.comgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.