REKLAMA
LPG
03.10.2011

Rosyjska hybryda? Na gaz?

Na targach IAA we Frankfurcie rosyjska firma Yo-Auto zaprezentowała samochód Yo-crossover, który ma być pierwszym w Rosji produkowanym seryjnie samochodem hybrydowym.
REKLAMA
Yo-crossover na stoisku Yo-Autoautocar.co.ukYo-crossover na stoisku Yo-Auto

Pojazd jest wyposażony w spalinowo-elektryczny układ napędowy. Zasilany gazem ziemnym lub benzyną silnik spalinowy o mocy 45 kW (60 KM) napędza generator, który wytwarza napięcie zasilające dwa silniki elektryczne (po jednym dla każdej osi).

Według deklaracji producenta samochód ma zużywać 3,5 l benzyny na 100 km, natomiast emisja silnika przy zasilaniu gazem ziemnym ma spełniać, bez stosowania katalizatora, wymagania Euro5.

Do magazynowania energii elektrycznej (odzyskiwanej w czasie hamowania i pochodzącej z generatora) służą dwa superkondensatory, które gwarantują prawidłową pracę od -50 do +60oC, a ich trwałość jest liczona na milion cykli ładowania. W celu zmniejszenia masy własnej, która wynosi 650 kg, 5-miejscowe nadwozie pojazdu wykonano z polipropylenu wzmacnianego włóknem szklanym. W łączeniu poszczególnych elementów nadwozia wykorzystano technologię klejenia i spawania ultradźwiękowego.

Yo-crossover na stoisku Yo-Autoautocar.co.ukYo-crossover na stoisku Yo-Auto


Według producenta zasięg samochodu, po zatankowaniu obu paliw (gaz ziemny i benzyna), wynosi do 700 km z czego około 2 km można pokonać z wykorzystaniem energii elektrycznej zgromadzonej w superkondensatorach.

Samochód ma trafić do produkcji w drugiej połowie 2012 r.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: wp.pl, yo-auto.rugazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.