REKLAMA
LPG
31.08.2015

Fiat 500 EasyPower - LPG po faceliftingu

Popularny włoski maluch w stylu retro przeszedł delikatną kurację odmładzającą, która pozwoli mu z godnością doczekać zmiany warty za 2-3 lata. Paleta silników nie zmieniła się, podobnie jak dostępność fabrycznej instalacji LPG.
REKLAMA
Fiat 500 EasyPowerfot. FiatTrzeba się dokładnie przyjrzeć, żeby zauważyć zmiany w nowym Fiacie 500, ale to znaczy tylko tyle, że jego design od początku był udany

Od razu wyjaśnijmy dwie rzeczy wynikające z powyższego: fabryczna instalacja gazowa nie jest dostępna w Polsce (można sobie jednak zażyczyć montaż serwisowy, dedykowany), a nawet jeśli jest, łączy się ją w dalszym ciągu z 69-konnym silnikiem 1,2 Fire, który pamięta mamuty i ostatnie wielkie zlodowacenie, ale przynajmniej ma 4 cylindry i nie brzmi jak kosiarka do trawy, czego nie można powiedzieć o nowoczesnych jednostkach TwinAir. Coś za coś. Zanim jednak ktoś znowu powie, że LPG nadaje się tylko do słabych i przestarzałych silników, my od razu zripostujemy: jeździliśmy Pandą TwinAir LPG i bynajmniej nie olśniła nas osiągami. Fakt, ma 0,9 l pojemności, dwa cylindry, system start/stop i turbodoładowanie, ale połączenie tych elementów jednak rewolucji nie przynosi.

Motywacji Fiata w tym przypadku nie znamy, ale fakty są takie, że w przypadku „pięćsetki” Włosi (choć auto powstaje w Polsce, w fabryce Fiat Auto Poland w Tychach) postawili na rozwiązanie sprawdzone i to się już w tym życiu małego samochodu-gadżetu nie zmieni. Może kolejna generacja współczesnego Cinquecento doczeka się odmiany TwinAir LPG, ale na potwierdzenie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Póki co, model bieżący został dyskretnie odświeżony, a zakup dostępnej na wybranych rynkach wersji EasyPower pozwala obniżyć rachunki za tankowanie i emisję CO2 do atmosfery. Jeżeli to nie są koronne argumenty przemawiające na rzecz zakupu tego samochodu, to już nie wiemy, jakie one mogą być.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Fiatgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.