REKLAMA
LPG
27.02.2015

Ford Transit Connect LPG dla Hongkongu

Hongkong od dawna słynie z tego, że jeżdżą tam wyłącznie napędzane autogazem taksówki. Do niedawna w tej roli występowały wyłącznie japońskie sedany, ale teraz, za sprawą zaprezentowanego właśnie Forda Transita Connect LPG, może się to zmienić.
REKLAMA
Ford Transit Connect LPG jako hongkońska taksówkafot. FordW tradycyjnym "wdzianku" hongkońskiej taksówki mu do twarzy, ale czy kierowcy zaakceptują przybysza spoza Azji w roli swojego codziennego narzędzia pracy?

Auto już od jakiegoś czasu jest obecne na rynku amerykańskim (służąc we flotach taksówkowych m. in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Miami i Chicago), gdzie oferuje się je w wersjach LPG i CNG, do wyboru. Teraz wersja zasilana autogazem debiutuje w Hongkongu, gdzie wprawdzie LPG jest nieszczególnie popularne wśród indywidualnych kierowców, za to powszechnie używane przez taksówkarzy. O skali wykorzystania tego paliwa niech świadczy fakt, że taksówki są w tym zależnym od Chin mieście podstawowym środkiem transportu zarówno dla 7 milionów jego regularnych mieszkańców, jak i 50 milionów corocznie odwiedzających Hongkong turystów.

Silnik gazowego Transita Connect zasilany jest przez opracowany własnymi siłami przez Forda system LPG, którego ustawienia dostosowano do wymogów i oczekiwań hongkońskich kierowców. Jak twierdzi producent auta, dedykowana „taryfa” oferuje niezawodność i niskie koszty bieżące w połączeniu ze zbiornikiem gazu na tyle dużym, by zapewnić zasięg na poziomie 500 km na jednym tankowaniu.

A co do samego silnika, jest to 2,5-litrowa jednostka o mocy 162 KM i momencie obrotowym o wartości 221 Nm. O ile ta pierwsza wartość wydaje się wystarczająca na potrzeby pojazdu poruszającego się po mieście, ta druga może okazać się nieco zbyt skromna jak na 7-osobowy samochód zdolny pomieścić 1656 l bagażu. Ford wyposażył jednak swoją taksówkę w system Hill Start Assist ułatwiający ruszanie pod górkę nawet przy znacznych nachyleniach terenu i pełnym obciążeniu auta. Czy wobec powyższych argumentów taksówkarze w Hongkongu porzucą swoje wysłużone Toyoty Crown i Nissany Cedric, a w zamian gremialnie zakochają się w nowej propozycji Forda? Całkiem możliwe...


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Fordgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.