REKLAMA
LPG
19.01.2015

Hyundai Eon LPG motoryzuje Indie

Organizacja IAC (Indian Auto LPG Coalition) podaje, że LPG jest najpowszechniejszym paliwem alternatywnym w Indiach z siecią 900 stacji tankowania. Większość producentów obecnych w Indiach oferuje gazowe wersje swoich pojazdów.
REKLAMA

Jest wśród nich Hyundai, który oferuje w Indiach kilka modeli zasilanych LPG. Jednym z nich jest gazowa odmiana Hyundaia Eon, który jest produkowany przez Hyundai Motors India Limited w indyjskim mieście Ćennaj (Madras). Samochód w tej wersji jest oferowany od stycznia 2012 r.

Hyundai Eonfot. HyundaiHyundai Eon

Tradycyjne paliwa silnikowe są Indiach stosunkowo drogie, dlatego LPG jest dla nich znakomitą alternatywą.

W Hyundaiu Eon zastosowano toroidalny zbiornik LPG o pojemności geometrycznej 34 l, który mieszcząc się we wnęce koła zapasowego, nie zmniejsza przestrzeni bagażowej tak jak np. walcowe zbiorniki stosowane w przypadku zasilania sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Zbiornik benzyny o pojemności 32 l zapewnia zasięg blisko 700 km, który zwiększa się do około 1200 km, dzięki zastosowaniu LPG.

Gazowy układ zasilania jest montowany fabrycznie do 3 wersji samochodu (D-Lite+, Era+ i Magna+) z 3-cylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 814 cm3. Trzycylindrowa jednostka napędowa jest wyposażona w 9-zaworowy rozrząd (3 zawory na cylinder). Jej moc wynosi 56 KM przy 5500 obr./min., a moment obrotowy o maksymalnej wartości 75 Nm przy 4000 obr./min. jest przenoszony na koła za pośrednictwem 5-biegowej, sterowanej ręcznie, skrzyni przekładniowej.

Instalacja jest sterowanym elektronicznie sekwencyjnym wtryskiem LPG. Rodzaj zasilania jest wybierany ładnie wkomponowanym w tablicę przyrządów przełącznikiem, lecz bez względu na wybór paliwa samochód zawsze "startuje" na benzynie.

Hyundai Eon w wersji LPG, oprócz Indii, jest sprzedawany także na Filipinach, Sri Lance i w Wietnamie.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Hyundai Motors Indiagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.