REKLAMA
LPG
18.04.2011

Kia Picanto - LPG z LPi

Jak już zapowiadaliśmy, firma Kia wprowadzi wersję swojego odmłodzonego malucha Picanto napędzaną LPG. Uzyskaliśmy dodatkowe informacje na temat tego interesującego samochodu, w tym nieco szczegółów dotyczących zastosowanej instalacji gazowej. Nim mała „kijanka” trafi bezpośrednio w nasze ręce i będziemy mogli podzielić się wrażeniami z obcowania z nią sam na sam, kolejna garść suchych - choć bardzo ciekawych - danych.
REKLAMA
Kia Picanto 2011fot. KiaPicanto 2011

W ostatnim czasie potwierdziło się to, co przypuszczaliśmy od chwili ujawnienia wiadomości o Picanto napędzanym LPG. Ponieważ auto ma koreański rodowód, a więc pochodzi z kraju, gdzie swoją siedzibę ma Motonic, od 2007 r. partner holenderskiego Vialle i koncernu Hyundai-Kia (z którym Holendrzy kooperują już od 1998 r.), oczekiwaliśmy, że pod maską znajdzie się system ciekłego wtrysku o technologii opracowanej w Eindhoven. I rzeczywiście - dla potrzeb azjatyckiego konkurenta Fiata Pandy opracowano dedykowaną wersję wycofywanego już z rynku montaży wtórnych układu LPi. Wyposażony weń samochód pali 5,9 l gazu na 100 km i emituje bardzo umiarkowane ilości dwutlenku węgla - zaledwie 95 g/km.

Ekologiczne i ekonomiczne Picanto to - jak na samochód z fabrycznym systemem LPG przystało - model nastawiony na zasilanie autogazem, w którym benzyna pełni wyłącznie rolę paliwa rezerwowego. Zbiornik „bezołowiowej” ma pojemność zaledwie 10 l, co powinno, zdaniem Kii, wystarczyć na pokonanie do 150 km po wyczerpaniu się skroplonego propanu-butanu, przechowywanego w zbiorniku o pojemności użytkowej 35 litrów, zamontowanym pod tylną kanapą, obok zmniejszonego zbiornika benzyny. Krzepiące jest to, że tankując niezbędne do porannych rozruchów paliwo konwencjonalne zawsze będzie można to zrobić do pełna. Gorzej, że zapłacimy za to tyle, co za 20 l LPG, ale dzięki małemu bakowi przynajmniej nie zaboli to naszego portfela tak bardzo.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Vialle, Kiagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.