REKLAMA
LPG
08.04.2014

Kia Venga LPG - nigdy nie jest za późno

Skoro bratni Hyundai rozszerzył ofertę o minivana ix20 z dedykowaną instalacją LPG, na bliźniaczą Kię Vengę na gaz nie trzeba było długo czekać. Choć na twarzy pojemnego malucha pojawiają się już pierwsze zmarszczki, na oszczędzanie nigdy nie jest za późno.
REKLAMA
Kia Venga LPGfot. KiaNa tle nowszych modeli własnej marki nie ukryje, że jest na rynku już od 2009 r., ale obiektywnie wygląda wciąż świeżo

Po Picanto, Rio i cee'dzie, Venga jest czwartym modelem w gamie koreańskiej marki oferowanym z dedykowaną lub fabryczną instalacją gazową. W tym przypadku jest to system dedykowany (montaż na linii produkcyjnej w fabryce to przywilej małego Picanto), instalowany w Polsce z wykorzystaniem układu marki BRC przystosowanego przez polskiego przedstawiciela tej firmy, czyli Czakram.

Instalację LPG można zamawiać do egzemplarzy napędzanych przez 1,4-litrowe silniki DOHC o mocy 90 KM, w wersji wyposażenia M lub M+ESC. Wyjściowa cena auta wynosi 46990 zł, dopłata za możliwość obniżenia opłat za tankowanie to 4550 zł (sekwencyjny wtrysk LPG w fazie lotnej, zbiornik toroidalny we wnęce koła zapasowego), a więc nieco poniżej 10% wartości. To dobra cena, choć oczywiście należy we własnym zakresie rozważyć opłacalność inwestycji w zasilanie gazowe.

Nasze wyliczenia mówią, co następuje: przy średnim spalaniu benzyny deklarowanym przez producenta na poziomie 6 l/100 km zapotrzebowanie silnika na autogaz wyniesie ok. 7-7,2 l/100 km. To oznacza koszty w wysokości ok. 32 zł/100 km na benzynie i ok. 19 zł/100 km na LPG. Aby z 13 zł zaoszczędzonych na każdych 100 km uzbierać 4550 zł, należy przejechać ok. 35000 km, a więc w ciągu 2-3 lat niezbyt intensywnej jazdy można odzyskać pierwotny wkład, a potem już tylko cieszyć się widokiem rosnącej kupki niewydanych pieniędzy. Salony Kii przyjmują zamówienia.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Kiagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.