REKLAMA
LPG
Zamknij
Następne zdjęcie
Cała galeria
1 z 3
fot. Renault / Nowa Diacia Logan poprzednie następne
01.10.2012

Nowe Dacie z gazem

Nowe Dacie z gazem fot. Renault

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu zadebiutują odmłodzone wersje oferowanych dotychczas modeli Dacii. Stylistyka Sandero i flagowego, oferowanego od 8 lat, Logana będzie teraz bardziej wyrazista.
REKLAMA

Obok zmienionej stylizacji w samochodach pojawiają się także nowe silniki, co oznacza, że niektóre ze stosowanych dotychczas jednostek napędowych znikną z oferty. Są wśród nich także silniki, które były do tej pory oferowane w wersjach przystosowanych do zasilania autogazem.

Odmłodzona Dacia Sanderofot. RenaultNowa Dacia Sandero

W nowym Sandero gazowy układ zasilania będzie oferowany w silniku 1,2 16V o mocy 75 KM, który jest stosowany obecnie. W nowym Sandero Stepway zostanie on zastąpiony nowoczesnym 3-cylindrowym silnikiem 0,9 TCe, do którego producent na razie nie przewiduje możliwości montażu instalacji LPG.

Jest to silnik z bezpośrednim wtryskiem benzyny, co powoduje, że wprowadzenie do niego opcji zasilania LPG jest bardziej skomlikowane niż w klasycznych silnikach MPI, lecz jak pokazują przykłady technicznie jest to możliwe do zrealizowania.

W nowych modelach Dacia nie przewiduje zasilania gazowego silników 1,6, choć w wersji benzynowej będą one nadal dostępne.

W związku z tym nowy Logan w wersji LPG nie będzie dostępny od razu po wprowadzeniu na rynek. Obecnie dobiegają końca prace nad zasilaniem gazowym silnika 1,2 16V w tym modelu i z pewnością taki pojazd pojawi się w ofercie niedługo po wprowadzeniu go do sprzedaży.

Z tego samego powodu (brak w ofercie gazowej odmiany jednostki napędowej 1,6 l) najnowsze modele Dacii: Lodgy i Dokker, nie będą na razie oferowane w wersjach LPG. Producent pracuje jednak nad nowym rozwiązaniem zasilania LPG w tych samochodach, nie podając na razie szczegółów.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Renaultgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.