REKLAMA
LPG
30.01.2017

Opel Crossland X LPG - z hormonem wzrostu

Wymieranie gatunku vanów trwa. Ikony tego segmentu, Renault Espace i Scenic, w nowych wcieleniach doprawiono elementami typowymi dla crossoverów, Opel Meriva zaś całkowicie ustępuje SUV-owi. Jedno się nie zmienia: fabryczna instalacja LPG.
REKLAMA
Opel Crossland Xfot. OpelOd razu widzisz, z autem jakiej marki masz do czynienia...

Moda modą, ale niemiecki producent dba, by nabywcy jego samochodów mogli w dalszym ciągu cieszyć się niskimi kosztami tankowania. Dlatego też Crossland X, który w ofercie Opla zajmie miejsce Merivy, a w gamie SUV-ów uplasuje się nad odświeżoną niedawno Mokką X, otrzyma typową dla aut tej marki fabryczną instalację gazową.

Firma z Rüsselsheim, choć prawidła downsizingu (niska pojemność skokowa, turbo i bezpośredni wtrysk paliwa) nie są jej obce, do zastosowań „gazowych” przeznaczone są nadal produkowane silniki typu MPI, z pośrednim wtryskiem benzyny. Opel wprawdzie nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych technicznych, ale zakładamy się o każde pieniądze, że Crossland X (dodatkowa litera X jest teraz znakiem rozpoznawczym wszystkich SUV-ów i crossoverów tej marki) otrzyma sprawdzoną jednostkę 1,4 turbo o mocy 140 KM, która wprawia w ruch zasilane LPG odmiany Astry, Insignii i Zafiry.

Opel Crossland X - widok z tyłufot. Opel... ale Crosslandowi nie brakuje również elementów decydujących o własnym charakterze

Skoro nie znamy specyfikacji, tym bardziej trudno mówić o cenach. Opel przyzwyczaił nas jednak, że fabrycznie montowane instalacje gazowe do jego modeli do tanich nie należą. Fakt, że dostaje się produkt stworzony dokładnie na potrzeby danego samochodu, w dodatku z komputerem pokładowym uwzględniającym dwupaliwową naturę silnika i przełącznikiem rodzaju zasilania, który jest po prostu przyciskiem na konsoli środkowej, jak te do obsługi innych funkcji na pokładzie, ale trzeba sporo jeździć, żeby z czystym sumieniem zapłacić tyle, ile żąda producent. Inna sprawa, że nawet drogie systemy LPG do Opli i tak są tańsze, niż silniki Diesla do tychże.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Opelgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.