REKLAMA
LPG
24.08.2015

Radiowóz LPG z certyfikatem EPA

Amerykański oddział włoskiej firmy Icom uzyskał certyfikat EPA (Agencji Ochrony Środowiska) na system LPG do radiowozów. I pomyśleć, że takie rzeczy dzieją się w kraju o infrastrukturze do tankowania autogazu tak znacznie słabiej rozwiniętej od naszej...
REKLAMA
Ford Police Interceptor Utility LPGfot. FordModa na SUV-y zatacza coraz szersze kręgi - już nawet amerykańska policja woli Explorera od klasycznego Taurusa. Najważniejsze jednak, by wolała LPG od benzyny

Napędzane autogazem wozy policyjne to w USA nic szczególnie przełomowego (pisaliśmy o nich nie raz), tyle że wszystkie, o których słyszeliśmy do tej pory, były konwersjami pojazdów w czynnej służbie, z pewnym stażem i przebiegiem „na karku”. Nowe pojazdy typu P.I. (Police Interceptor), na które Icom uzyskał certyfikaty otwierające drogę do wejścia z produktem na rynek, to jednak pierwsze znane nam gazowe radiowozy, które będzie można kupić od razu z zamontowanymi układami zasilania LPG. Auta bazują na Fordach Explorerach i Taurusach z silnikami V6 o pojemności 3,7 l.

Nowo certyfikowane systemy Icom do policyjnych Fordów to układy wtrysku gazu w fazie ciekłej, dostępne – w zależności od wymagań zamawiającego – w konfiguracjach dwupaliwowej (z nienaruszonym benzynowym układem paliwowym) lub dedykowanej LPG (jednopaliwowej, bez rezerwy benzynowej). Do konwersji z użyciem tych systemów nadają się wszystkie Taurusy i Explorery z roczników modelowych 2013-2016, ale także inne modele koncernu Forda wykorzystujące jednostkę 3,7 V6 – Fordy Edge i Flex oraz Lincolny MKT, MKS i MKX.

O ile tylko Explorer i Taurus nadają się do służby w policji, Icom liczy na zainteresowanie także pozostałymi modelami z listy, bowiem i one często goszczą we flotach, przede wszystkim rządowych i taksówkowo-limuzynowych. Amerykańskie przedstawicielstwo włoskiego producenta instalacji gazowych zapowiada ponadto, że kolejne procedury certyfikacyjne w laboratoriach EPA są w zaawansowanych stadiach i już wkrótce można spodziewać się poszerzenia oferty o kolejne grupy modeli. Oznacza to tyle, że na dopuszczenie do obrotu czekają systemy do kolejnych silników, a montować je będzie można do wszystkich samochodów, w których te silniki pracują. O postępach będziemy informować na bieżąco!
Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Icom North America za pośrednictwem Green Fleet Magazine, Fordgazeo.pl 2007-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.