REKLAMA
LPG
19.05.2011

Chevrolet Express i GMC Savana - podwozia do gazowej zabudowy

Swego czasu pisaliśmy o nowościach w ofercie General Motors - vanach Express i Savana przystosowanych do spalania gazu ziemnego (CNG) lub płynnego (LPG). „Generał” zapowiedział właśnie poszerzenie palety o kolejne wersje tych przyjaznych dla kieszeni i środowiska modeli, mianowicie o podwozia do zabudowy.

REKLAMA
Chevrolet Express Cutaway z zabudowąGeneral MotorsChevrolet Express Cutaway z zabudową

O Expressie i Savanie można w zasadzie pisać jak o jednym samochodzie, bo de facto nim są - to ten sam pojazd, występujący jednak pod dwiema markami. Dla jasności potraktujmy więc te jednojajowe bliźniaki zbiorczo. Tyle formalności, a teraz konkrety. Podwozia z kabinami będą dostępne od roku modelowego 2012 w wersjach 3500 i 4500, z kołami tylnej osi pojedynczymi lub podwójnymi, różnymi rozstawami osi i w kilku wariantach ładowności. Powstawać mają w fabryce GM w Wentzville, skąd pojadą do siedziby pobliskiej firmy Knapheide Manufacturing, gdzie nastąpi adaptacja. Gdy instalacje (marek CleanFUEL lub Bi-Phase Technologies) ze zbiornikami o pojemności 49 lub 75 galonów (odpowiednio, 185 i 284 l) znajdą się już na swoich miejscach, auta będą wysyłane dalej, do firm wykonujących zabudowy. Efektem może być pojazd taki, jak na zdjęciu obok.

Chevrolet ExpressGeneral MotorsChevrolet Express


Źródłem mocy w autach jest wzmocniony w obrębie głowicy i układu zaworowego silnik serii Vortec o pojemności 6 l. Całe samochody mają być objęte kompleksową gwarancją, nie odbiegającą od tej oferowanej na egzemplarze napędzane konwencjonalnie. Warunki są następujące: 3 lata z limitem 36 tys. mil na cały samochód plus 5 lat z limitem 100 tys. mil na zespół napędowy i skład spalin (!). Pod względem emisji szkodliwych związków, nowe modele spełniają wymagania EPA (Environmental Protection Agency) i CARB (California Air Resources Board). General Motors do promowania Expressa i Savany wykorzystuje także fakt rozrastającej się infrastruktury tankującej, obejmującej już, według danych GM, 2604 obiekty w całych Stanach.

GMC Savana Cutaway z zabudowąGeneral MotorsGMC Savana Cutaway z zabudową

Wygląda na to, że za Wielką Wodą rośnie światu nowa potęga LPG. Oferta największych producentów oraz firm zewnętrznych w zakresie nowych modeli (fabrycznych i adaptowanych) zasilanych gazem systematycznie rośnie, podobnie jak świadomość potencjalnych użytkowników. Wprawdzie przede wszystkim mnożą się pojazdy użytkowe (przede wszystkim light i medium duty, czyli pick-upy, vany i stosunkowo niewielkie, jak na amerykańskie warunki, podwozia do zabudowy), ale dzięki nim może narodzić się trend i rozwinąć sieć stacji, co z kolei przyspieszy rozwój palety modeli osobowych. Warto przyglądać się Stanom - tam się będzie działo!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: General Motorsgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.