REKLAMA
27.02.2012

82nd Geneva Motor Show - tymczasowa stolica

Pomiędzy 8 a 18 marca 2012 r. Genewa stanie się tymczasową stolicą nie tylko Szwajcarii, ale całego świata. Czyżby efekt zakusów żądnego władzy geniusza zbrodni? Nic podobnego – w kraju słynącym z banków, precyzyjnych czasomierzy, serów i czekolady rozpoczyna się kolejna edycja jednej z największych wystaw samochodowych. Wszystkie oczy na Genewę!
REKLAMA
fot. Salon Auto82nd Geneva Motor Show

260 wystawców, 7 hal centrum wystawienniczego Palexpo, 110 tys. m2 powierzchni, na której swoje wdzięki zaprezentują auta, 70 oraz ponad 3000 osób przeróżnych profesji zaangażowanych w tworzenie tego targowiska motoryzacyjnej próżności – oto 82. edycja Geneva International Motor Show w pigułce. Gdy prace budowlane i dekoratorskie dobiegną końca, gotowe stoiska znów powalczą o tytuł najoryginalniejszego i najpiękniejszego. Czy w tym spektaklu jest jeszcze w ogóle miejsce dla samochodów?

 

Na szczęście tak. I, jak to bywa w ostatnich latach, znaczący odsetek stanowić będą propozycje modeli częściowo lub w całości zelektryfikowanych, czyli wszelkiej maści hybrydy oraz pojazdy zasilane wyłącznie energią czerpaną z akumulatorów. Jak to dobrze jednak, że nie samym prądem człowiek żyje – na parkiecie pojawią się również inne wizje „zielonej” motoryzacji, w tym powstałe z wykorzystaniem paliw gazowych. Oficjalnej premiery doczeka się m. in. Volkswagen eco up! napędzany sprężonym gazem ziemnym lub biometanem. Podziwiać będzie można także jego wyścigowego krewnego – Scirocco R-Cup, czyli zasilany wyłącznie biogazem samochód startujący w volkswagenowskim pucharze markowym. Przypomnijmy, że w ubiegłym sezonie mistrzostwo tych rozgrywek wywalczył nasz rodak, Mateusz Lisowski. Aktualne i nowe modele na LPG i CNG przywiozą również inni producenci, w tym Fiat, Opel czy Mercedes.

 

Nie zabraknie i Zielonego Pawilonu, znanego już z poprzednich edycji genewskiego Motor Show. O ile jednak wcześniej wystawiały się w nim wyłącznie małe firmy, a nawet indywidualni konstruktorzy, którzy przedstawiali własne pomysły na motoryzację przyszłości, w tym roku na parkiecie tej hali pojawią się także światowi potentaci ze swoimi seryjnymi produktami. Zwiedzający będą więc mogli obejrzeć zarówno elektryczne motocykle i skutery niszowych producentów czy masowe modele adaptowane pojedynczo do zasilania energią pochodzącą ze źródeł alternatywnych, jak i nowe Fordy, Nissany czy Citroëny w wersjach spalinowych o niskiej emisji, plug-in czy wyłącznie elektrycznych, a także wybrać się na przejażdżkę wybranymi modelami na specjalnie przygotowanym torze testowym tuż obok Zielonego Pawilonu. Europa może i jest pogrążona w recesji i dopiero teraz na poważnie odczuwa skutki kryzysu, który dotknął światową gospodarkę w 2008 r., ale wygląda na to, że zwiedzając genewską wystawę da się przynajmniej na chwilę o tym zapomnieć, bowiem w branży samochodowej stagnacji nie widać!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Salon Autogazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.