REKLAMA
09.08.2017

Autogaz obniża podwyżki

Ci, którzy LPG używają od dawna, na pewno zauważyli, że paliwo to w ostatnim czasie podrożało. Ci zaś, którzy wciąż trwają przy benzynie, powinni jak najprędzej zrezygnować z niej na rzecz autogazu – unikną w ten sposób innych nadchodzących podwyżek...
REKLAMA

W cieniu zamieszania z opłatą drogową i ustrojem sądów rząd przyjął serię ustaw, które oznaczają dla nas wszystkich podwyżki wielu kluczowych, praktycznie niemożliwych do wyeliminowania z codziennego życia produktów i usług. Jak wyliczono, lista obejmuje aż 13 pozycji, w tym gaz (ale ten ziemny, sieciowy), energię elektryczną, wodę, odbiór śmieci, masło czy cukier. Trudno od tego wszystkiego uciec, prawda? No właśnie... Ale można jeszcze uciec od płacenia wyższych rachunków poprzez zamianę paliwa na tańsze.

Oszczędności jeszcze cenniejsze niż dotądfot. Pixabay/nosheepOszczędności wyobrażaliśmy sobie jako więcej pieniędzy w kieszeni, a nie obniżanie wydatków tu, żeby mieć czym zapłacić tam, ale nie zawsze da się inaczej...

Prawdą jest, że autogaz w ostatnim czasie porzucił tak nam miłą tendencję zniżkową i podrożał – średnio o 7 gr/l, w niektórych miejscach nawet o 20 gr/l – ale w dalszym ciągu stanowi najtańsze paliwo na rynku, ze znaczną przewagą nad benzyną i olejem napędowym. Jak znaczną? Mimo podwyżek wcale nie mniejszą niż dotąd, ponieważ ceny paliw konwencjonalnych wzrosły wg notowania z 2 VIII 2017 r. o taką samą wartość, jak cena LPG. Oszczędność względem benzyny na każdym zatankowanym litrze wynosi więc 2,56 zł – wartość nie do pobicia i na pewno nie do pogardzenia.

Jeżdżąc samochodem palącym 8 l benzyny lub 10 l LPG na 100 km, pokonującym rocznie 20 tys. km, dzięki zamianie paliwa na tańsze o ponad połowę można zaoszczędzić 3300 zł. Biorąc pod uwagę jeszcze koszty przeglądów instalacji i droższego badania technicznego uznajmy, że 3000 zł. To oznacza, że nadchodzące podwyżki staną się praktycznie nieodczuwalne, bo wzrost wydatków przez nie spowodowanych skompensują – i to z nawiązką – oszczędności wynikające z używania LPG. Oczywiście każdy wolałby wydać zaoszczędzone pieniądze na coś przyjemnego lub odłożyć je na czarną godzinę, a nie za ich pomocą płacić wyższe rachunki za media i zakupy. Jeżeli jednak tak się nie da, cieszmy się, że skoro nie da się wydawać mniej, to przynajmniej można obronić się przed wydawaniem więcej.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Onet, money.pl, e-petrol.pl, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.