REKLAMA
11.01.2016

Autogaz: przystanek Alaska

LPG to paliwo kosmopolityczne – nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie nie dałoby się go zastosować, o ile przynajmniej da się w tym miejscu używać pojazdów mechanicznych. Wedle najnowszych doniesień autogaz zawitał na Alaskę.
REKLAMA
Gazowy autobus Blue Bird na trasie parku Denalifot. Denali National Park and PreserveCiszej, czyściej, taniej, lepiej!

Nie wiemy, na ile powszechne jest zastosowanie LPG jako paliwa silnikowego w najzimniejszym ze stanów USA w ogóle, ale w szczególe wiemy jedno na pewno – park narodowy i rezerwat Denali na Alasce zamienia część swoich dieslowskich autobusów na odpowiedniki napędzane autogazem. Wprawdzie tym razem nie chodzi o autobusy szkolne, ale gdyby przemalować je na żółto i zamiast turystami napełnić uczniami, nie byłoby wielkiej różnicy.

Nie o to jednak chodzi. Chodzi o to, że dzięki zmianie paliwa powietrze w parku będzie czystsze, pojazdy cichsze, a rachunki za paliwo niższe. Skorzysta nie tylko przyroda i władze parku, ale i pół miliona turystów przyjeżdżających co roku do Denali, ponieważ dzięki niższej emisji spalin i hałasu przez obwożące ich autobusy łatwiej będzie przyjrzeć się zamieszkującym park niedźwiedziom i karibu.

Jeżeli chodzi o dostawcę pojazdów i technologii LPG, niespodzianki nie ma – autobusy pochodzą z oferty firmy Blue Bird, a ich fordowskie silniki konwertowano za pomocą zestawów opracowanych przez Roush CleanTech. Na początek (wiosną 2016 r.) na liczącą 90 mil (nieco ponad 140 km) trasę turystyczną w parku wyjedzie 14 gazowych autobusów i jesteśmy pewni, że na tym się nie skończy. Autorzy przedsięwzięcia liczą, że ich inicjatywa zachęci inne firmy i organizacje, w tym zarządców okręgów szkolnych, do zastąpienia pojazdów dieslowskich napędzanymi LPG. Trzymamy kciuki, ale nie za mocno, bo coś nam się wydaje, że w USA do autogazu już coraz mniej trzeba kogokolwiek namawiać...


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Denali National Park and Preserve, auto-gas.netgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.