REKLAMA
16.12.2016

Autogaz tanieje, reszta paliw w górę

Trudno dziś wyrokować, na ile stabilny okaże się nowy trend cenowy LPG, ale jedno jest pewne: po serii spektakularnych podwyżek nasze ulubione paliwo wreszcie potaniało. Nieznacznie, ale jednak. Tego samego nie da się powiedzieć o benzynie i oleju napędowym.
REKLAMA
Ceny paliw w połowie grudnia 2016 r.fot. gazeo.plZnów będzie łatwiej zatankować w cenie poniżej 2,30 zł/l

Cena autogazu osiągnęła rekordowy w ostatnich miesiącach poziom 2,31 zł/l i na razie nigdzie dalej się nie wybiera. Według najnowszego notowania nie tylko nie wzrosła, ale wręcz lekko spadła – do 2,29 zł/l. W ujęciu względnym (w odniesieniu do ceny benzyny) LPG potaniało jednak bardziej, bo w czasie, kiedy nasze ulubione paliwo już taniało, benzyna podrożała o kolejne 4 gr/l, do obecnych 4,69 zł/l. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że podobna podwyżka stała się udziałem oleju napędowego – ten podrożał z 4,54 do 4,58 zł/l.

Różnica w cenach paliw wynosi więc równo 2,40 zł/l na korzyść autogazu, czyli więcej niż on sam kosztuje. To zaś oznacza relację na bezpiecznym poziomie poniżej 50% (dokładnie 48,8%), co nie powinno nikogo zniechęcać do podjęcia decyzji o konwersji samochodu pomimo rozkręcającego się na dobre sezonu grzewczego. Tym bardziej, że 4,69 zł/l w odniesieniu do benzyny to jeszcze nie jest ostatnie słowo serii podwyżek – mówi się, że po Nowym Roku bezołowiowa zaliczy „zmianę kodu” i przyjdzie nam za nią płacić nawet ponad 5 zł. Radzimy wykonać taktyczny unik i zawczasu zapisać się na montaż!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, e-petrol.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.