REKLAMA
07.08.2017

Autogazowi wystarczają trzy koła

Autogaz jest tak dobrym paliwem, że napędzane nim pojazdy nie muszą mieć nawet czterech kół – trzy wystarczają w zupełności. W Nigerii właśnie zaprezentowano gazowe trójkołowce, jedne z pierwszych pojazdów napędzanych LPG w Afryce.
REKLAMA
Gazowy trójkołowiec zaprezentowany w Nigeriifot. auto-gas.netKażdy silnik spalinowy można w jakiś sposób przystosować do zasilania LPG, a ten niepozorny pojazd tylko to potwierdza

Było tylko kwestią czasu, nim Czarny Ląd stanie się następną ziemią obiecaną dla autogazu. Już kilka lat temu przewidywaliśmy, że LPG, podbiwszy pozostałe kontynenty, w końcu zawita również do Afryki. Było tam zresztą obecne nie od dziś, ale dotąd głównie jako paliwo domowe, używane do celów gospodarczych (przede wszystkim do gotowania), a nie silnikowe. Teraz zaczyna się to zmieniać, a zaprezentowany przez firmę THLD International Logistics Limited trójkołowiec jest częścią nadchodzącej rewolucji.

Pokazany w Nigerii pojazd nie tylko ma zaledwie trzy koła, ale również napędzany jest przez silnik chłodzony powietrzem, co oznacza, że LPG nie tylko obywa się bez dwóch par kół, ale nawet bez cieczy chłodzącej. Prezentacja tego osobliwego wehikułu nie oznacza jednak, że nic innego w Afryce na autogazie nie jeździ – to tylko przykład uniwersalności tego paliwa, a na nigeryjskich drogach zaczynają pojawiać się również konwertowane samochody osobowe i lekkie pojazdy dostawcze.

THLD zamierza zorganizować w kraju sieć równomiernie rozmieszczonych warsztatów montażu i obsługi instalacji gazowych, umożliwiając większej liczbie kierowców zmianę paliwa na tańsze i bardziej przyjazne środowisku. Aby LPG się przyjęło i rozprzestrzeniło, konieczne będzie również wprowadzenie go na stacje paliw, ale z tym nie powinno być problemu, ponieważ już dziś ok. 20% obiektów oferuje gaz w butlach, napełnianych z obecnego na miejscu zbiornika. Pojawienie się dystrybutorów ze złączami do tankowania samochodów nie stanowi zatem wielkiego wyzwania ani nie wiąże się ze znaczącymi kosztami.

Nie bez znaczenia dla powodzenia całego przedsięwzięcia jest także fakt, że Nigeria ma pokaźne własne złoża ropy naftowej i gazu, więc w kwestii ciągłości dostaw LPG w dobrej cenie jest nie tylko krajem samowystarczalnym, ale stać ją również na eksport nadwyżek, co z kolei może przyczynić się do przyspieszenia rozwoju rynków autogazu w sąsiednich państwach. Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji w Afryce i mamy przekonanie graniczące z pewnością, że informacji o postępach będzie z tamtej strony świata napływać w najbliższym czasie coraz więcej.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: businessdayonline.com, auto-gas.netgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.