REKLAMA
24.05.2012

BOSMAL - sympozjum na rocznicę

W dniach 24-25 maja 2012 r. w Bielsku-Białej odbędzie się 3. Międzynarodowe Sympozjum Emisji Spalin. Ta specjalistyczna konferencja techniczna zbiegnie się z obchodami okrągłej, 40. rocznicy istnienia Insytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL, który swoją działalność zaczynał jako ośrodek badawczo-rozwojowy Fabryki Samochodów Małolitrażowych.
REKLAMA

Bielski instytut przez niemal 20 lat stanowił zaplecze konstrukcyjne i techniczne dla zakładów produkujących najpierw Fiaty 126p, a potem Cinquecento, po czym stał się niezależną jednostką badawczą. Dziś o sile i renomie BOSMAL-u świadczą nowoczesne, kompleksowo wyposażone stanowiska pomiarowe, na których można symulować każde warunki pracy samochodu i jego poszczególnych podzespołów. Ważną rolę odgrywa zespół hamowni silnikowych, gdzie przeprowadza się testy ilości spalin emitowanych przez silniki zasilane różnorodnymi paliwami.

Presja na obniżanie emisji – zwłaszcza dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za powstawanie i nasilanie efektu cieplarnianego – gra pierwsze skrzypce we współczesnej motoryzacji, dlatego branżowi specjaliści spotykają się regularnie, by dyskutować nad nowymi sposobami „odświeżania oddechu” samochodom. BOSMAL organizuje konferencje na temat emisji spalin od 2010 r., a więc w tym roku odbędzie się już trzecia edycja tego wydarzenia. Omawiane będą m. in. różne standardy mierzenia i certyfikowania emisji spalin (Europa, Azja, USA) oraz możliwości harmonizacji procedur testowych. Uczestnicy podejmą także kwestię zaostrzających się norm oraz poszerzania listy czynników uznawanych za szkodliwe i poddawanych regulacji co do emitowanej ilości.

3. Międzynarodowe Sympozjum Emisji Spalin zgromadzi różnorodnych ekspertów branży motoryzacyjnej: specjalistów w zakresie silników, olejów, dostawców części oraz konstruktorów. Dzięki temu możliwy będzie przepływ najświeższych informacji i przedstawienie bieżących trendów w odniesieniu do badań i kontroli emisji silników spalinowych. Pojawią się więc np. taki zagadnienia, jak planowana norma Euro 7 oraz koncepcja napędu hybrydowego z wykorzystaniem silnika napędzanego gazem oraz jego potencjał w obniżaniu emisji CO2. A jak już wspomnieliśmy na wstępie, tegoroczne sympozjum stanowić będzie przy okazji część obchodów 40. rocznicy istnienia BOSMAL-u. Będziemy na miejscu i zrelacjonujemy całe wydarzenie – następna taka sposobność nadarzy się dopiero za 10 lat!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: BOSMALgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.