REKLAMA
01.02.2011

Będzie taniej?

Od jakiegoś czasu przewidywane były już spadki wynikające z zakończenia sezonu świątecznego i pewnej poprawy pogody, ale zdawały się one odwlekać w czasie. Teraz obniżki zdają się wreszcie nadchodzić.

REKLAMA
Cena LPG jest nieustannie atrakcyjnaGazeo.plCena LPG jest nieustannie atrakcyjna


Trzecia dekada stycznia upłynęła pod znakiem obniżek cen importu autogazu, średnio o 350 zł na tonie. Spadek zaczął być widoczny w obrocie hurtowym. Decyzje niektórych największych graczy rynkowych o obniżkach w cennikach hurtowych spowodowały obniżkę cen na całym rynku hurtowym. Na razie nie miało to jednak większego wpływu na cenę końcową na stacjach LPG.

Analitycy rynku paliw z firmy e-petrol uważają, że stacje modułowe, handlujące wyłącznie LPG, byłyby zapewne skłonne obniżyć ceny, aby przyciągnąć klientów i zarabiać bardziej na obrocie niż na marży, jednakże ton rynkowi nadają cały czas stacje koncernowe, które dosyć wolno reagują na te zmiany. Od nich zapewne i od tempa wykorzystania starych zapasów gazu, zakupionych po znacznie wyższych cenach, zależeć będzie szybkość redukcji na całym rynku detalicznym. Ponadto, należy dostrzec zagrożenie bytu niektórych firm, które nie mogą sobie pozwolić na zbyt gwałtowne opuszczenie cen, bowiem handlują na granicy opłacalności.

W najbliższym czasie można się spodziewać, że za litr LPG na stacjach sieciowych zapłacimy ok. 2,57-2,71 zł. Oczywiście należy pamiętać, że istnieją - jak dla każdego paliwa - obszary Polski tańsze i droższe. W minionym tygodniu najtaniej wypadło woj. lubelskie, a najdrożej - zachodniopomorskie.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: E-PETROLgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.