REKLAMA
04.04.2013

Benzyna w górę, LPG w dół

Po raz pierwszy od 7 listopada ubiegłego roku średnia cena benzyny w skali całego kraju jest wyższa niż oleju napędowego. Autogaz nadal tanieje.
REKLAMA

Jest wysoce prawdopodobne, że rok 2013 powtórzy schemat lat ubiegłych i od jesiennych miesięcy znów droższym paliwem będzie olej napędowy. Na razie jednak przewaga wróciła do benzyny. Od ubiegłego tygodnia podrożała ona zauważalnie - o 3gr za litr. Jej ogólnopolska średnia wynosi w tym tygodniu 5,62 zł/l.

W przypadku oleju napędowego zmiana nie zaistniała - podobnie, jak przed siedmioma dniami jego cena detaliczna lokuje się na poziomie 5,59 zł/l. Taki stan raczej jednak nie potrwa długo, bowiem już widzimy zmiany w cennikach hurtowych, które są w stanie wpłynąć wzrostowo na ceny na stacjach paliw.

Gaz LPG potaniał o dwa grosze - do poziomu 2,55 zł/l. W województwie lubelskim kosztuje on 2,46 zł/l, podczas gdy na Pomorzu Zachodnim jego cena to aż 2,65 zł/l.

Warto przypomnieć, że obecna cena autogazu (2,55 zł/l) notowana była pod koniec marca
2010 roku
. Rok później, za litr LPG trzeba było zapłacić aż 3,04 zł/l. Najniższa zaobserwowana w tym tygodniu przez gazeo.pl cena LPG wynosiła 2,37 zł/l!

Obecna, ponad 3 złotowa różnica pomiędzy ceną LPG a benzyny sprawia, że przy rocznym, niewielkim przebiegu 10 tys. km, montaż instalacji gazowej (według symulatora gazeo.pl) zwraca się po zaledwie 9 miesiącach eksploatacji. Po uwzględnieniu kosztów użytkowania auta, w ciągu 2 lat można zaoszczędzić prawie 3,5 tys. zł.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz, e-petrol.pl
źródło: e-petrol, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.