REKLAMA
07.01.2014

Ceny LPG 2014 - bez zaskoczenia

Nowy rok nie przywitał nas bólem głowy, w każdym razie nie w kwestii cen autogazu na stacjach. Stawki na pylonach pozostają stabilne i na żadną noworoczną burzę się nie zanosi. A jak mają się sprawy w porównaniu ze styczniem 2013?
REKLAMA
Ceny paliw na pylonie niezrzeszonej stacji benzynowejfot. gazeo.plNie ma zimy - nie ma podwyżek cen autogazu. LPG kosztuje minimalnie więcej niż jesienią, ale aura praktycznie nie ma na to wpływu

Po wyjątkowo tanich wakacjach, kiedy to średnia cena litra LPG spadła (w połowie sierpnia) do poziomu 2,26 zł, zaczęły się podwyżki. Wraz z nimi naturalnie wystartowały spekulacje co do momentu, w którym stawki przy dystrybutorach tym razem się zatrzymają. Najwyższa średnia cena w ubiegłym roku (na samym jego początku) wyniosła 2,72 zł/l i mało kto miał ochotę na powtórkę. I rzeczywiście do takiej powtórki nie doszło, choć niewiele brakowało – przez większość grudnia średnia notowana przez e-petrol wynosiła 2,69 zł i dopiero w drugiej połowie miesiąca zaczęły się minimalne spadki – 24 i 31 grudnia serwis podał, odpowiednio, kwoty 2,68 i 2,67 zł/l.

O ile ucieszyłby nas powrót do stawek o 40-45 gr/l niższych, przy obecnych cenach można i tak mówić o „małej stabilizacji” – koniec podwyżek daje kierowcom niespecjalny powód do fetowania, ale 2,67 zł/l to wciąż cena daleka od rekordu z wczesnych miesięcy 2012 r., kiedy to autogaz kosztował średnio 2,87 zł/l. Poza tym, nieśmiała tendencja spadkowa ma szansę się utrzymać i w perspektywie kilku-kilkunastu tygodni ceny mogą wrócić w okolice 2,50-2,55 zł/l, czyli do poziomu notowanego ostatnio w październiku 2013. Przy czym trzeba mieć świadomość, że na wielu stacjach (zwłaszcza tych niezrzeszonych) już teraz można kupować LPG o kilkanaście groszy na litrze taniej niż sugerują to średnie ceny ogólnopolskie.

Mówiąc w skrócie, nowy rok przywitaliśmy w poczuciu spokoju i bezpieczeństwa. Trzymamy kciuki za dalsze obniżki, których pierwsze zapowiedzi już widać na stacjach (w Łodzi nawet stacje koncernowe utrzymują stawki na poziomie z reguły nie wyższym niż 2,64 zł/l). O ile zima nie zaatakuje gwałtownie i popyt na LPG do celów grzewczych nie wzrośnie z dnia na dzień, podnosząc także cenę autogazu, o tanie tankowanie możemy być spokojni.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, e-petrolgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.