REKLAMA
16.07.2013

Ceny LPG - bardzo długie wakacje

Sezonowość cen autogazu w Polsce staje się tylko wspomnieniem. Nasze ulubione paliwo taniało na wiosnę, a teraz, w połowie pierwszego miesiąca wakacji, utrzymuje się na stabilnym poziomie. LPG osiągnęło poziom cenowy z listopada 2010 (dwa tysiące dziesiątego!) roku i ani myśli drożeć, a przy tym relacja wobec benzyny jest tak dobra, jak już dawno nie była.
REKLAMA
Ceny paliw w połowie lipca 2013 r.fot. gazeo.plStacja koncernowa należąca do sieci uchodzącej za dosyć drogą, a jednak cena LPG poniżej średniej i ponad 3,30 zł/l różnicy wobec benzyny!

Relacja relacją, ale można twierdzić, że najważniejsze jest to, żeby mało płacić. Coś w tym jest, więc na początek skupmy się na cenie bezwzględnej. Pochód w dół zaczął się na przełomie lutego i marca 2013, przy cenie 2,69 zł/l. W międzyczasie gaz potaniał o okrągłe 40 gr/l, choć nietrudno znaleźć stacje, gdzie można zatankować za 2,23-2,25 zł/l (koncernowe), 2,15-2,18 zł/l (stacje koncernowe, ale te tańsze z założenia), a słyszeliśmy nawet o przypadku, że na Podkarpaciu pojawiła się na pylonie stawka 1,99 zł/l! A benzyna? Najpierw potaniała z 5,64 do 5,32 zł/l (między marcem a połową maja), a teraz znów zaczyna drożeć, w połowie lipca osiągając pułap 5,59 zł/l. Różnica wynosi więc co najmniej 3,30 zł/l, a na niektórych stacjach sięga nawet 3,40 zł/l!

Biorąc pod uwagę średnie ceny, relacja wynosi 40,9%. Są jednak stacje, gdzie ceny autogazu i benzyny wynoszą, odpowiednio, 2,23 i 5,62 zł/l, co daje jeszcze lepszy stosunek, na poziomie 39,7%. Różnica niewielka, ale psychologicznie znacząca, na tej samej zasadzie, według której produkt kosztujący 99,99 zł kusi bardziej niż ten za 100 zł. Mówiąc bardziej obrazowo, a nie tylko operując suchymi procentami, za każdy litr benzyny można kupić 2,5 l autogazu. Nawet uwzględniając wyższe nominalne spalanie możemy uznać, że jedziemy dokładnie o połowę taniej. Czy może być lepszy prezent na wakacje?

Oczywiście w miarę jedzenia apetyt rośnie. Widząc topniejące stawki na dystrybutorach LPG, gorąco kibicowaliśmy dalszym obniżkom, które doprowadziłyby do pojawienia się wszędzie stawek poniżej 2 zł/l. Tak się na razie nie stało, ale nie zmienia to faktu, że LPG jest najtańsze od niemal trzech lat, a etatowi narzekacze, wykonujący rytualne tańce na rzecz cen powyżej 3 zł/l, siedzą z nosami zwieszonymi na kwintę, bo stracili chłopca do bicia. My nie trzymamy kciuków za drożejącą dalej benzynę (bo i po co?), ale w duchu liczymy na to, że autogaz jeszcze choć trochę potanieje, a w najgorszym wypadku utrzyma się na aktualnym poziomie przynajmniej do końca wakacji. Wiemy, że jest dobrze, ale tak zwyczajnie, po ludzku, chcielibyśmy jeszcze lepiej. Może się uda, a póki co życzymy udanych wyjazdów wakacyjnych. Przy takich cenach LPG nie może być inaczej!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: e-petrol.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.